Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD DTÖ İhtilafını Kazanırsa, Trump Tarifelerle Avrupa’yı Vurabilir!

DTÖ hakemleri, ABD tarafından açılan 15 yıllık bir davayı sonuçlandırmak için Pazartesi günü Cenevre’de buluşmaya hazırlanırken olasılıklar endişe artırıyor.
ABD DTÖ İhtilafını Kazanırsa, Trump Tarifelerle Avrupa’yı Vurabilir!
Yorum

Çeşitli medya raporları, Dünya Ticaret Örgütü’nün ABD’nin milyarlarca dolarlık Avrupa malına gümrük vergisi koyma talebine geri dönmeye ve potansiyel olarak Atlantik’te yeni bir ticaret savaşına yol açmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

Nitekim DTÖ hakemleri, ABD tarafından açılan 15 yıllık bir davayı sonuçlandırmak için Pazartesi günü Cenevre’de buluşmaya hazırlanıyor. ABD, uçak yapımcısı Airbus’a Avrupa hükümetleri tarafından verilen yasadışı sübvansiyonlar nedeniyle tazminat istiyor.

Bu ayın başlarında Airbus hisseleri, DTÖ’nün Başkan Trump’a tazminat olarak milyarlarca dolarlık tarife getirme hakkı sunarak ABD lehine karar vereceğini bildiren raporların ardından sert düşmüştü.

Airbus Hisseleri DTÖ ABD Lehine Karar Vereceği iddia Düştü Washington da Avrupa’nın ABD’ye ihracatı üzerine yüzde 100’e kadar gümrük vergisi koymak istediğini ve bunun yıllık ticaret değerinin 11.2 milyar dolar civarında olacağını belirtmişti. Kaynaklardan alıntı yapan Reuters, Perşembe günü ABD hükümetinin bu rakama ulaşamayacağını, AB mallarına ancak yıllık 7.5 milyar dolar değerinde tarife getirme hakkı kazanacağını bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri ise DTÖ uygun bir miktar belirlediğinde seçeceğini söylediği geniş bir Avrupa malı listesi hazırladığını söyledi.

Avrupa yapımı uçak ve parçaların yanı sıra, listede yer alan ürünler arasında motosiklet, yiyecek, içecek, kıyafet, ana metal parça ve mücevher yapım ekipmanları da bulunuyordu.

ABD AB Anlaşmazlığı Tarife Hazırlığı Öte yandan AB’nin de ABD’li uçak üreticisi Boeing’in hükümetten haksız mali yardım aldığı yönünden ayrı bir davası var. İsviçre’deki hakemlerin davayla ilgili karar vermelerine yaklaşık dokuz ay olduğu söyleniyor. Airbus CCO’su Christian Scherer, geçen hafta verdiği bir demeçte yasal işlemin her iki firmaya da fayda sağlamayacağını vurgulamıştı.

Firmanın yıllık ticari görünümünün açılışında Scherer; “Atlantik’in iki tarafındaki havacılık topluluklarının veya ekosistemlerinin birbirlerinin boğazına sarılarak kazanacak bir şeyleri olduğunu düşünmüyorum” demişti.

Avrupa Komisyonu da bu yılın Nisan ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ni ithalat vergileri ile vurmaya çalışacağı bir ön ürün listesiyle alakalı kamuoyu müzakeresi başlatmıştı. AB’ye 20 milyar dolarlık ABD ihracatını temsil eden liste, uçak, kimyasal madde ve donmuş balık ve narenciye gibi gıda ürünleri de dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesini kapsıyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu