Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin’in G20 Zirvesi’nde Ticaret Anlaşması Yapma Olasılığı Yüzde 50

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus, Haziran’da yapılacak G-20 Zirvesi’nde bir anlaşma olasılığı için görüş bildirdi.
ABD ile Çin’in G20 Zirvesi’nde Ticaret Anlaşması Yapma Olasılığı Yüzde 50
Yorum

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus, önce Trump’ın 200 milyar dolarlık tarifelerine getirdiği ek vergi, ardından da Çin’in 1 Haziran’dan itibaren uygulayacağını açıkladığı 60 milyar dolarlık ABD malına ilave tarifelerle, ilişkileri iyice gerilen iki dev ekonominin anlaşma olasılığı hakkında konuştu.

Bugün CNBC’ye verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Baucus, yatırımcıların önümüzdeki ay Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’ni yakından izleyeceklerini çünkü ABD Başkanı Donald Trump ile Çin lideri Xi Jinping’in artan ticaret anlaşmazlıkları arasında burada bir araya geleceklerini söyledi.

Ne var ki ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus, G-20 Zirvesi’nde ABD ile Çin arasında bir anlaşma yapılma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu bildirdi.

Max Baucus: G-20’de ABD ile Çin’in Ticaret Anlaşması Yapmaları için İhtimal %50Sonuçta, Trump ile Xi Jinping, geçen yıl Aralık ayında Arjantin’de gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde 90 günlük ateşkes kararı almışlardı ve bu yıl da benzer bir sonuç bekleniyordu. “Başkan Trump şimdiye kadar, bir öyle bir böyle idi, bir gün işlerin mükemmel olduğunu söyledi, ardından Çin’i suçladı, dolayısıyla bunu anlatmak çok zor” diyen Max Maucus, 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerinin devam eden ticaret müzakerelerinde bir faktör olacağının da üzerini çizdi.

Eski bir Demokrat Senatör olan Baucus, Trump’ın 2020’den önce bir anlaşma yapmasının çok mümkün göründüğünü söyleyerek şöyle devam etti:

Max Baucus: Trump 2020'den Önce Anlaşma Yapması Çok Mümkün “Bu özellikle de ABD borsaları aşağıya doğru giderse olacak çünkü Donald Trump güçlü bir borsayı sever.” Bununla birlikte Trump’ın zayıf görünmek istemediğini de şöyle aktardı: “Zayıf göründüğü takdirde, Demokrat başkan adayları ve diğer Demokratlar tarafından eleştirilecek.”

Ticari anlaşmazlığının kamusal niteliğinin çözümü daha da zorlaştırdığını da söyleyen Baucus, bu kamuoyu yaklaşımının her iki ülkeyi de çok zor bir duruma getirdiğini çünkü artık geri adım atmanın zorlaştığını belirtti. “Çin ABD ile iş yapmak istiyor. Çin bir anlaşma istiyor ama Çin, onunla yaşayabileceği bir anlaşma istiyor” ifadeleriyle de konuşmasını sonlandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu