Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin’in Ek Vergileri 1 Eylül İtibarıyla Karşılıklı Olarak Yürürlükte!

Trump'ın bir süre önce yürürlüğe koyacağını haber verdiği 110 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik ek gümrük vergisi 1 Eylül'den itibaren geçerli olmaya başladı.
ABD ve Çin’in Ek Vergileri 1 Eylül İtibarıyla Karşılıklı Olarak Yürürlükte!
Yorum

Trump başkanlığındaki ABD yönetimi, kısa bir süre önce 110 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül itibarıyla ek vergi uygulaması getireceğini bildirmişti. Yürürlük tarihine kadar bu konuyla ilgili farklı yorumlar geldi. Trump’ın Çin ithalatlarına getireceği son tarifelerin yüksek maliyetlerle tüketicileri vurabileceği bunlardan yalnızca biriydi.

Cuma günü konuşan Trump, çoğu şirketin buna karşı çıkmasına rağmen tarifelerin 1 Eylül Pazar gününden itibaren uygulayamaya konulacağını söylemişti. Dün dediğini yapan Trump’ın ABD ve Çin arasındaki gerilimin az da olsa dinmesine rağmen bu kararında istikrarlı olması düşündürdü.

Trump’ın Çin ürünlerine getirdiği bu yeni tarife, küresel ekonomiyi derinden sarsan ticaret savaşının daha da kızıştığından başka bir şeyi göstermiyor.

Trump'ın Getirdiği Yeni Tarife Ticaret Savaşının Kızıştığını GösteriyorABD’nin bu uygulamasına misilleme yapan Çin’in bu hamlesi Trump’ı fikrinden döndürmek için belli ki yeterli olmadı. Dün uygulamaya koyulan tarifelerle birlikte ABD ayakkabı, giyim, ev tekstili sektörleri ile Apple Watch gibi bazı teknolojik ürünlere %15 gümrük vergisi getirmiş oldu.

Bunun yanı sıra içinde dizüstü bilgisayar ve cep telefonları da bulunan diğer 160 milyar dolar tutarındaki Çin ürününe de 15 Aralık tarihinden itibaren %15 ek gümrük vergisi getirilecek.

Trump, söz konusu bu ürün grubuna getirilecek ek vergi uygulamasını tatil sezonu alışverişlerinin negatif etkilenmemesi amacıyla ertelemişti.

Trump Ek Vergi Uygulamasını Ertelemiştiİki ülke arasındaki ticaret savaşı ortamdaki hafif yumuşamaya rağmen tam gaz devam ediyor ve Trump’ın bu hamlesinden sonra daha da artacak gibi görünüyor.

Tüm bu gelişmeler yatırımcıları güvenli liman arayışına soktu ve ardından Japon yenine yöneldiler. Asya piyasalarının açılışında yen dolar karşısında değer kazandı. Offshore yuan ise dolar karşısında kayıplarının bir bölümünü geri aldı.

Ek vergi uygulamasının geçerli olmasıyla Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları yükseliş kaydetti. S&P 500 endeks vadeli kontratları ise kayıplarının bir bölümünü geri aldı ve bunun yanında ABD Hazine tahvillerinde de değer artışı görüldü.

Diğer taraftan ek vergi uygulaması getiren tek taraf elbette ABD olmadı. Onun bu uygulamasına kayıtsız kalmayan Çin de yine 1 Eylül itibarıyla 75 milyar dolarlık ABD ürününe %5-10 gümrük vergisi uygulaması getirdi. Çin’den gelen açıklamada bu tarifeden etkilenecek 1700 civarındaki ürün grubunun tatlı mısır, domuz ciğeri, mermer, bisiklet lastiği gibi mamuller olacağı duyurulmuştu.

Kaşrşılıklı ek tarifeleri uygulamaya koyan iki ülkenin Eylül’ün ilerleyen günlerinde Washington’da bir araya gelmesi bekleniyor. Fakat şu an için iki taraf da geri adım atmaya yakın görünmüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu