Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley Uyardı: ABD-Çin Çatışması Otomobil Fiyatlarını Yükseltecek!

Morgan Stanley’nin baş ABD otomotiv analisti Adam Jones, küresel ticaretteki aksamaların otomobil sektöründe fiyatları artıracağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Morgan Stanley Uyardı: ABD-Çin Çatışması Otomobil Fiyatlarını Yükseltecek!

Bugün Morgan Stanley’nin Asya Pasifik Zirvesi’nde konuşan analist Adam Jones, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in Çarşamba günkü Çin araçlarına verilecek vergileri yüzde 40’a çıkarmanın yollarını inceledikleri yönündeki açıklamasına değinerek bu gerilimlerin hem otomotiv tüketicilerini gem de üreticilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Pek çok kişinin umutla beklediği G-20 Zirvesi öncesi gelen bu açıklamalara göre Lighthizer, Pekin’in halihazırda Amerikan araçlarına uyguladığı yüzde 40’a varan vergileri Çin araçlarına uygulamak için araştırma yaptığını belirtmişti. Ayrıca ABD Başkanı’nın da sürekli söylediği gibi Çin’in agresif, devlet idaresindeki sanayi politikalarının ABD’li işçiler ve üreticiler için ciddi zararlara neden olduğunu vurgulamıştı.

İşte bu gelişmeler üzerine konuşan Morgan Stanley analisti Adam Jones, otomotiv endüstrisinin küresel tedarik zincirinin en önemli kısmı olduğunu söyledi.

Morgan Stanley analisti Adam Jones Uyarı

Çin ile ABD arasında ya da Avrupa ile ABD arasında ya da başka ülkeler arasında ticaretin herhangi bir şekilde bozulmasının, enflasyona yol açacağını dile getirdi. Ve şu ifadeleri kullandı: “Ancak iş yapmanın maliyeti arttıkça, bu ya otomobil fiyatlarını daha pahalı hale getirecek -ki bu da talebe zarar verecek bir şey- ya da marjlara zarar verecektir. Muhtemelen her ikisinden de biraz olacak.”

Analist konuşmasında, ABD’li otomotiv devi General Motors’un yeniden yapılanma planları çerçevesinde 5 fabrikasını kapatma ve 14 bin çalışanını işten çıkarma duyurularına da değindi.

Morgan Stanley Ticaretin Bozulması Fiyatları Yükseltecek Detroit merkezli şirketin imalat kapasitesini ve iş gücü tasarruflarını artırmak amacıyla duyurduğu planı “olağandışı” sözleriyle nitelendiren Adam Jones; “Noel öncesinde ve rekor üçüncü çeyrek kazançlarının ardından görünür bir şekilde maliyet kesme çabaları içine girmek, bir otomotiv şirketi için pek alışılmadık” yorumunu yaptı.

Ayriyeten GM’nin hamlesiyle ilgili; “onların yatırımcıların görmediği ya da göremeyeceği bir şey gördüklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Bunun yanında GM’nin küresel araba Pazarındaki yapısal değişime, yani otonom araçların ve ortak ekonomi iş modelinin yükselişine yer açıyor olabileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum