Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Anlaşması Yapılsa Bile Yuan 7 Seviyesinin Üzerinde Kalır

Uzmanlar, ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşması yapılsa bile USD/CNH paritesinin 7 seviyesinin üzerinde kalacağını tahmin ediyorlar.
ABD-Çin Ticaret Anlaşması Yapılsa Bile Yuan 7 Seviyesinin Üzerinde Kalır
Yorum

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının sonuçlarından birisi olarak yuan, dolar karşısında kritik 7 seviyesinin üzerini görmüştü. Bu noktadan sonra Çin Halk Bankası ise 2008 yılından sonra ilk kez yuanın orta noktasını 7 seviyesinin üzerinde tutmaya başlamıştı.

Tüm bu durumlar ise Çin’in para manipülatörü olarak işaretlenmesine neden olmuştu. Bunların ardından başlayan ticaret müzakerelerinde ise para manipülasyonu konusu da maddeler arasında yer almaya başladı.

Uzmanlar, ABD ve Çin’in kısmi bir anlaşma imzalayabilmelerine rağmen yuanın dolar karşısında 7 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam edebileceğini belirttiler. Renminbi olarak da bilinen Çin para birimi, son aylarda Washinton ile Pekin arasındaki ticaret gerginliklerinin hafiflemesiyle bir miktar toparlandı.

Nomura’daki küresel akış döviz başkanı olan Stuart Oakley, “Ticaret anlaşmasının 1. aşamasının imzalandığından emin olana kadar yuan dar bir aralıkta kalacak,” dedi.

Anlaşma ve Görüşmelerin Seyri Önemli

Anlaşma ve Görüşmelerin Seyri ÖnemliBu ayın başlarında ABD ve Çin, Washington’daki yüksek düzeyli ticaret müzakereleri sırasında bazı ortak noktalara ulaştı. Şu anda iki ülke arasında kısmi bir ticaret anlaşması yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in katılacağı gelecek ayki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısına değinen Oakley, “Bu aralığı, 16 Kasım’a kadar 7,0750’nin iki tarafında da yüzde 0,50 olarak tahmin ediyrum,” ifadelerini kullandı.

Yetkili, iki tarafın da Şili’de bir anlaşma imzalayabilmesi halinde USD/CNH paritesinin 7 seviyesine ulaşacağını belirtti. Geçen hafta ABD, 250 milyar dolar değerinde Çin ürünündeki tarifeleri, yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmekten vazgeçmişti.

ABD yetkililerine göre; 15 Aralık’taki bir sonraki erteleme tarihinden önce bir anlaşma yapılmadığı takdirde yeni tarifeler yürürlüğe girecek. Trump’ın en üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Pazartesi günü Fox Business Network’e yaptığı açıklamada, ticari görüşmelerin iyi geçmesi durumunda Aralık ayındaki tarife artışlarının geri çekilmesi ihtimalini gördüğünü söyledi.

Oakley’e göre; Çin para biriminin tekrar dolar başına 7 yuan seviyesinin altına inmesi için pazarın mevcut tarifelerin kaldırılması üzerine ciddi tartışmaların olduğuna dair işaretler görülmesi gerektiğini ifade etti.

Yuan, Ağustos ayında dolar başına psikolojik açıdan önemli bir seviye olan 7’ye zayıflamıştı. Analistlerin, ABD’nin Çin malları üzerindeki tarifeleri artırmaya devam etmesi durumunda Pekin’in para biriminin zayıflamasının yüksek vergilerin etkisinin dengelenmesine yardımcı olabileceğine inanmasına neden oldu.

Zayıf para birimi, bir ülkenin ihracatını uluslararası pazarlarda daha ucuz ve dolayısıyla daha cazip hale getirir. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Pekin’in baş müzakerecisi olarak, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, her iki tarafın da aşamalı bir anlaşmanın imzalanması için temel atma konusunda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Salı günü onshore yuan dolar başına 7,0721 seviyesinden el değiştirirken, Ağustos ayından bu yana yüzde 2,78 oranında zayıfladı. Çin, anakarada işlem göre onshore yuan için döviz kurunun sıkı kontrolünü elinde tutuyor.

Ticaret Anlaşması İyimserliği Kayboluyor

Ticaret Anlaşması İyimserliği KayboluyorMüzakerelerde açıklanan kısmi anlaşmanın ardından, yuan dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğini hafifletme olasılığı ile dolar başına 7,11 seviyesinden 7,06 seviyesine yükseldi. Ancak o zamandan beri yatırımcılar arasındaki bu iyimserlik etkisini kaybetmeye başladı.

National Australia Bank’taki Asya pazar stratejisi ve araştırma başkanı Christy Tan, tarife zamlarından kaynaklanan risk priminin, artışın ertelenmesiyle birlikte azaldığını söyledi.

Tan, yuanın haretinin kısmi ticaret anlaşmasının ilerlemesiyle yakından ilgili olduğunu da söyledi ve Çin’in ABD’nin yeni tarifeleri kaldırmasını, öncekileri ise geri çekmesini istediğini dile getirdi.

Bankanın para birimini dolar başına en fazla 7’nin üzerinde işlem yapabileceğini öngördüğünü belirten Tan, “Son gelişmeyle birlikte 2019 yıl sonu 7,40 seviyesindeki tahminimizin aşağı yönlü riski arttı,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu