Yatırım yapmaya başla!

Çin Ürünlerine Uygulanacak Olan 200 Milyar Dolarlık Vergi 24 Eylül’de Yürürlüğe Giriyor

Trump'ın talimatıyla, 5 bin Çin menşeli ürüne, 24 Eylül'den itibaren 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulaması yürürlüğe girecek. Detaylar şöyle...
Çin Ürünlerine Uygulanacak Olan 200 Milyar Dolarlık Vergi 24 Eylül’de Yürürlüğe Giriyor

ABD ile Çin arasında başlayan ve karşılıklı hamlelerle giderek tırmanan vergi krizinde yeni bir aşamaya daha gelindi. ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla, Çin menşeli ürünlere uygulanacak olan 200 milyar dolarlık vergi yükümlülüğü 24 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek.

Trump yaptığı açıklamada; yedi haftadır süren kamuoyu bildirim süresi, oturumlar ve geniş yorum imkanlarının ardından USTR’ye (ABD Ticaret Temsilciliği) yaklaşık 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik ek tarifelerin uygulanması konusunda talimat verdiğini bildirdi.

24 Eylül’de yürürlüğe girecek olan %10 seviyesindeki vergi tarifesi, 1 Ocak 2019’dan sonra %25’e çıkarılacak.

Uzmanlar, Trump’tan gelen bu açıklamanın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının daha da büyümesini ve küresel boyutta da etkilerinin hissedilmesini tahmin ediyor. Ek olarak Çin’in bir misilleme yapması halinde 267 milyar dolarlık yeni bir Çin menşeli ürünleri kapsayan, üçüncü paketin anında yürürlüğe gireceği de Trump’ın sözleri arasında yer alıyor.

Adaletsiz ticaret uygulamalarını sonlandırmak adına bu tür kararları aldığını belirten Trump; “Umarım, bu ticaret meselesi, sonunda büyük saygı ve yakınlık hissettiğim Çin Devlet Başkanı Şi ve benim tarafından çözülecek.” şeklinde konuştu.

Trump yönetimi; deniz mahsulleri, doğal ve kimyasal maddeler gibi 5 bin ürün içeren Çin menşeli listeyi 10 Temmuz’da duyurmuştu.

Sebze, meyve, tütün, spor eldiven ve otomobil lastiğine kadar 5 bin ürüne, gümrük vergisi getirilmesinin Amerikan şirketlerini nasıl etkileyeceğini anlamaya yönelik 60 günlük geri bildirim süresi ise 6 Eylül itibarıyla son buldu. Ticaret savaşlarının başlangıcı olarak görülen ilk gelişme ise 23 Mart’ta Trump yönetiminin ithal çeliğe %25, alüminyuma %10 ek gümrük vergisi getirmesi oldu. Bu karara ilk olarak ABD’nin ticaret ortakları tepki göstermişti.

İkinci olarak Temmuz ve Ağustos aylarında, Çin’in Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle 50 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürüne %25 ek gümrük vergisi uygulaması devreye sokuldu. Şimdi ise gözler Çin’den gelebilecek yeni bir misilleme olma ihtimaline çevrildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum