Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in İzlediği Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Temmuz’da %3,6 oldu

FED’in hamleleri için takip edilen Çekirdek PCE Fiyat Endeksi açıklandı.
FED’in İzlediği Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Temmuz’da %3,6 oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Temmuz ayına ilişkin beklenen verilerini açıkladı.

FED’in izlediği enflasyon göstergesi olan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Temmuz’da yüzde 3,6 oldu.

Beklenti yüzde 3,6’ya yükselişti. Haziran’da bir önceki yıla göre yüzde 3,5’e yükselmişti. Rakam yüzde 3,6’ya revize edildi.

ABD Çekirdek PCE
Kaynak: U.S. Bureau of Economic Analysis

Bir önceki aya göre çekirdek PCE (kişisel tüketim giderleri) fiyat endeksi yüzde 0,3’e geriledi. Rakam beklentiyle uyumlu gelirken Haziran okuması yüzde 0,5’e yukarı yönlü değiştirildi.

ABD’de kişisel harcamalar, Haziran ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,1’lik artışın ardından 2021 yılının Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Gıda hizmetleri ve konaklama gibi tüm hizmetlerde yaygın bir artışın öncülüğünde artan kişisel harcamaların ardışık 5. ayına işaret etti.

Ancak motorlu taşıtlar ve parçaları, eğlence malları ve taşıtları ile giyim ve ayakkabı başta olmak üzere mallara yapılan harcamalar azaldı. Bu düşüşler, benzin ve diğer enerji ürünlerindeki artışla kısmen dengelendi.

Kişisel gelir, Haziran ayında revize edilen yüzde 0,2’lik bir artışın ardından ve yüzde 0,2’lik kazanca ilişkin piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak Temmuz 2021’de bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu