Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Çekirdek Enflasyon Haziran’da 1,5 Yılın En Büyük Kazancını Gösterdi

ABD'de Haziran ayına ilişkin tüketici fiyatları verisi, çekirdek enflasyonun son 1,5 yılın en büyük kazancına işaret etti.
ABD’de Çekirdek Enflasyon Haziran’da 1,5 Yılın En Büyük Kazancını Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de faiz indirimi için önemli bir kriter olan enflasyonda Haziran ayında yükseliş gözlendi. Çekirdek enflasyon verileri, son 1,5 yılın en büyük kazancına işaret etti. Tüketici fiyatlarının altında, bir dizi mal ve hizmetin maliyetlerindeki sağlam kazanımlar nedeniyle Haziran ayında bu yükselişin yaşandığı belirtildi.

Yükselen enflasyon rakamlarına karşılık Federal Rezerv’in Temmuz sonunda faiz oranlarını düşüreceği beklentileri değişmedi.

TÜFE FED'i EtkilemeyecekABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksi, Haziran ayında yüzde 0,3 oranında artış gösterdi. Bu, 2018 yılının Ocak ayından bu yana en büyük artış olurken, dört aydır yüzde 0,1 oranında düz bir seyir izliyordu. Temel TÜFE olarak adlandırılan giyim, kullanılmış araba ve kamyon, ev eşyası fiyatlarındaki güçlü artışlar ile yükselmiştir.

Sağlık ve kira maliyetlerinde de artış gözlenirken, Haziran ayına kadar olan 12 aylık dönemde çekirdek TÜFE, Mayıs ayında yüzde 2 yükseldikten sonra yüzde 2,1 artışa işaret etti. Genel TÜFE, benzin ve gıda fiyatlarının etkisiyle geçen ay yüzde 0,1 oranında artış gösterdi. TÜFE, Mayıs ayında yüzde 0,1 artmıştı.

ABD tüketici fiyatları Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,8 artarken, Haziran ayında yüzde 1,6 oranında artış kaydetti.

ABD Haziran TÜFE Yıllık Yüzde 1,6 ArtışReuters tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistler, Haziran ayında TÜFE’nin değişmediğini ve yıllık bazda yüzde 1,6 yükselmesini tahmin ediyorlardı. Yüzde 2 enflasyon hedefine sahip olan FED, para politikası için temel kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksini izliyor. Temel PCE fiyat endeksi, Mayıs ayında yıllık yüzde 1,5 artarken, bu yılın hedefinin altında geldi.

Çarşamba günü FED Başkanı Jerome Powell Kongre konuşmasında ticari gerilimlere ve küresel büyümeyi yavaşlatma gibi artan risklerden korumak için uygun davranacağını belirtmişti. Aynı zamanda zayıf enflasyonun beklediğimizden daha kalıcı olma riskinden bahsetti. 30 – 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan FOMC toplantısından ise faiz indirimi bekleniyor.

FED, geçen ay 2019 için enflasyon projeksiyonunu Mart ayında öngörülen yüzde 1,8’den yüzde 1,5’e indirdi.

FED Projeksiyonunu Yüzde 1,5'e İndirdiHaziran ayında benzin fiyatları, Mayıs ayında yüzde 0,5 geriledikten sonra yüzde 3,6 düşüş kaydetti. Gıda fiyatları ise Mayıs ayında yüzde 0,3 oranında yükselirken, Haziran ayında değişim göstermedi. Evde tüketilen yiyecekler de yüzde 0,2 oranında düştü. Ev sahiplerinin bir ev kiralamak veya almak için ödeyecekleri ana mülklerin eşdeğeri kira bedeli, Haziran ayında yüzde 0,3 artış göstererek Mayıs ile eşleşti.

ABD’de Mayıs ayında sağlık maliyetleri yüzde 0,3 artarken, giyim fiyatları yüzde 1,1 artış gösterdi. Bu malların fiyatları, hükümetin maliyetlerini hesaplamak için yeni bir yöntem ve veri sunmasının ardından Mart ve Nisan aylarında düşüş kaydetmişti. İkinci el motorlu taşıtlar ve kamyon fiyatları ise Haziran ayında dört aylık düşüşten sonra yüzde 1,6 artış kaydetti.

Bahçıvanlık ve çim bakımı hizmetleri için artan maliyetler yüzünden, ev eşyalarının ve işlemlerin fiyatı 1991 yılından bu yana en büyük kazanç olan yüzde 0,8 artışa işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu