Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsaları, Dow Jones Endeksinin 70 Puana Yakın Yükselişinden Destek Buldu

Dow Jones endeksi, 70 puan civarında yükseliş kaydederken ABD işsizlik başvuru verileri piyasalardaki iyimserliği silecek nitelikte geldi.
ABD Borsaları, Dow Jones Endeksinin 70 Puana Yakın Yükselişinden Destek Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar başta Amerikan ekonomisinden gelen verileri izlerken, Perşembe günü Dow Jones endeksi yükselişini sürdürüyor.

Bugün ABD borsalarına hakim olan artışlar, Dow Jones’a 70 puana yakın yükseliş getirdi. Endeksin Çarşamba günkü kapanış seviyesi ise rekor olabilecek derecede yüksekti.
Dow Jones Şubat Başından Beri Yükseliyor
Görsel Kaynak: Investing

An itibarıyla 31.437,80 puandan işlem gören endeksin %61,97 puan artıda seyrettiği göze çarpıyor. Önceki kapanışı da 31.375 puandaydı.

Ülkede 6 Şubat ile biten haftanın işsizlik maaşı verilerinin etkisi yankılanırken; S&P 500 ve Nasdaq borsalarında da artışlar meydana geldi. Sırasıyla %0,28 ve %0,48 olarak gelen oranlar, ülke borsasını yukarı taşımaya yardımcı oldu.

Önceki gün yine Dow’da yükseliş ile kapanış kaydedilirken, durum Nasdaq ve S%P 500’de aynı olmamış ve iki endeks de düşüşle kapanmıştı. Bugün her üçüne de yükselişin hakim olması ABD vadeli işlemlerinin rekor kapanışın ardından yüksek bir açılış sinyali verdiğine işaret etti.

Amerikan hisse senedi piyasalarında özellikle Pazartesi kapanışından sonra bir ralliye yöneldi. Aynı gün Dow, %0,53 ile bugüne kadarki en yüksek seviyelerinden birini yakalamıştı. Zaten henüz 2021’e girmeden endeksin 40 bin puana ulaşabileceğine yönelik öngörüler geliyordu.

Şu anda Dow hisseleri 40 bin puan seviyesinden oldukça uzak görünse de küresel piyasalardaki yön bulma çabasının Amerikan borsalarını desteklediği görüldü.

Dünya basını, ülkede artan işsizliğe rağmen borsanın iyi durumda olduğunu gündemine taşıyor.
ABD'de Kötü Gelen İşsizlik Verilerine Rağmen Borsa Yükselişte
Görsel Kaynak: Twitter

Borsanın bu performansı, yatırımcı endişelerini hafifletti. Ayrıca Dow endeksinde yer alan 30 şirket arasında Çarşamba günü Goldman Sachs, American Express,  United Health Group ve Amgen öne çıkarak bunlar en yüksek kazancı sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu