Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin 10 Yıllık Hazine Bonosunun Getirisi Yüzde 2’nin Altına Düştü

Amerikan Merkez Bankası'nın dün aldığı faiz indirimi kararının ardından ABD 10 yıllık Hazinelerinin getirisi düştü.
ABD’nin 10 Yıllık Hazine Bonosunun Getirisi Yüzde 2’nin Altına Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’den bir süredir beklenen faiz indirimi, dünkü toplantıda geldi. 25 baz puanlık indirimi kararı sonrasında konuşan FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamalarla biraz kafa karıştırdı. Bazıları indirimlerin devam edeceğini bazıları ise faiz artırımı yapılabileceğini söyledi. Trump ise Powell’ın hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

Gösterge 10 yıllık Hazine notundaki verim, FED’in 2008’den bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürmesinden bir gün sonra yüzde 2’nin altına düştü.

10 Yıllık Verim Yüzde 2 Arttıİndirim onaylanırken, FOMC, ekonomik görünümün yanı sıra sessiz enflasyon baskısı için küresel gelişmelerin etkilerine işaret etti. FED yetkisi ayrıca ekonomik büyümeyi ılımlı ve işgücü piyasasını güçlü olarak nitelendirdi.

Bugün ise TSİ 16:40’ta, 10 yıllık Hazine bonosunun gösterge niteliğindeki verimi, yüzde 1,99 seviyesine gelirken, 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi ise yüzde 2,502 seviyesine düştü. FED politikasındaki değişikliklerin daha fazla temsilcisi olan 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi de yüzde 1,852 seviyesine geriledi. Dün ise bu oran yüzde 1,96 düzeyindeydi.

FED Başkanı Powell, Merkez Bankası’nın Temmuz ayında vereceği kararın 2019’un sonundan önce ek kesintileri garanti etmediğini söyledi.

Powell Faiz YorumuFED, kararının açıklanmasından sonra Powell, “Bunu temelde politikaya bir orta dönüş uyarlaması olarak düşünüyoruz. Söylediğim, uzun bir faiz indirimi dizisinin başlangıcı olmadığıydı. Bunun sadece bir veya bunun gibi bir şey olduğunu söylemedim. Hızı düşürme döngüleri hakkında düşündüğünüzde uzun süre devam ediyorlar ve komisyon bunu görmüyor,” dedi.

Deutsche Bank Özel Varlık Yönetimi’nde sabit gelirli ticaret müdürü Gary Pollack, Powell’ın basın toplantısının olabileceği kadar düzgün olmadığını söyledi.

Pollack, bunun uzun bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olmadığını belirttiğini ve bazı gerçekleri piyasaya sürdüğünü ifade etti.

Bazı Gerçekleri AçıkladıPollack, “İlerleyen dönemlerde, piyasanın oranlarındaki düşüş beklentilerinin tutuşması gibi küresel ticaret gerginliklerinin de farkında olacağını düşünüyorum. Ticaret politikası kesinlikle ellerinden çıkmadı; ancak FED’in pazarın bu rahatlama beklentilerine itmesine izin verdiğini düşünüyorum,” dedi.

İşsizlik ödeneği için başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı, geçen hafta artarken, iddialardaki eğilim işgücü piyasası koşullarının sıkılaştırılmasıyla tutarlı kaldı.

Çalışma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, devlet işsizlik maaşı tazminat taleplerinin 27 Temmuz’da sona eren hafta boyunca 8 bin artışla mevsimsellikten arındırılmış 215 bine yükseldiği bilgisi alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu