Yatırım yapmaya başla!

AB ile Japonya Arasında Dünyanın En Büyük Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

Avrupa Birliği ile Japonya arasında, karşılıklı olarak ticaretin geliştirilmesi ve ekonominin büyümesine katkı sağlaması amacıyla stratejik ticaret anlaşması imzalandı.
AB ile Japonya Arasında Dünyanın En Büyük Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

Avrupa Birliği (AB) ile Japonya arasında, dünyanın şimdiye kadarki en büyük serbest ticaret anlaşması olarak nitelendirilen, stratejik ortaklık anlaşmasının imzaları atıldı.

Avrupa Parlamentosu ve Japonya yasama organının onayının ardından, 2019 yılında yürürlüğe girmesi beklenen anlaşma sayesinde karşılıklı olarak şirketlerin ödedikleri gümrük vergilerinin büyük bölümünün ortadan kaldırılması hedefleniyor. 4 yıldır üzerinde çalışılan anlaşma kapsamında ayrıca küresel serbest ticarette örnek rol üstlenilmesi planlanıyor.

Tokyo’da gerçekleştirilen AB – Japonya Zirvesi kapsamında Ekonomik Ortaklık ve Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı.

Söz konusu anlaşmanın imzaları, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımı ile Tokyo’da yapılan zirvede atıldı.

AB ve Japonya’nın coğrafi konum olarak uzak olmasına rağmen ekonomik ve siyasi olarak ilişkilerinin çok güçlü olduğunu söyleyen AB Konseyi Başkanı Tusk, imzalanan anlaşmanın şimdiye kadar yapılmış en büyük ikili ticari anlaşma olduğunu ifade etti.

Böyle bir ticari anlaşmanın korumacı ekonomi politikalarına karşı, net bir mesaj olduğu belirtildi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker ise ticaret anlaşmasının gümrük vergilerinin büyük kısmını ortadan kaldırarak, iki taraf için de ticareti önemli ölçüde artıracağını ifade etti. Söz konusu anlaşma ile adil ve serbest ticarette örnek davranış sergilediklerini söyleyen Juncker, ticaretin gümrük ve bariyerlerle değil, değer ve ilkelerle ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

Bu sayede ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin mallarına getirdiği ek gümrük vergisi kararı ile başlayan ticaret savaşlarının, küresel boyutta yarattığı endişe ve tehlikelere de bir gönderme yapılmış oluyor.

Anlaşma iki tarafın yetkili birimleri tarafından onaylandıktan sonra 2019 yılında başlayacak.

Yapılan anlaşma ile her iki taraf için de şirketlerin ödedikleri gümrük vergilerinin büyük bölümünün ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tarım, elektronik ticaret, finansal hizmetler, iletişim ve ulaştırma alanlarında şirketlerin karşılıklı olarak pazarlara erişim sağlayabilmesi ve kamu ihalelerine katılım sağlaması da anlaşmanın yürürlüğe konması ile hayata geçirilmesi planlanan hedefler arasında yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum