Paylaşım
in G+

5,49’u Test Eden Dolar Kurunda Yukarı Yönlü Hareket Sürüyor


 

Dolarda dalgalanma sürerken, gün içi en yüksek 5,48 seviyesi görüldü. Bugün yatırımcıların odağında yer alan en önemli veri ise ABD tarım dışı istihdam rakamları olacak.

Son dönemde 5,35 – 5,40 bandında sakin seyrini sürdüren Dolar/TL, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından yükselişe geçti. Son iki gündür de oldukça dalgalı hareket ediyor. Dün 5,48’i aşarak 14 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye gelen kur, bu sabah işlemlere 5,46’dan start verdi. Saat 11:10 civarında ise 5,4886’ya kadar tırmandı. Uzmanlar dolardaki yükselişi değerlendirirken, piyasalar ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.

Gün içi en yüksek 5,4886’yı gören dolar, saat 12:23’te 5,4610 liradan işlem görüyor.

Ekonomistler; küresel ticaret savaşları ve ekonomideki yavaşlamayı durdurmak adına atılan adımların piyasalar üzerinde baskı yarattığını belirtiyor. Bir başka neden ise ABD ile Türkiye arasındaki S-400 meselesi. Birçok ekonomist bu gerilimin doları yukarı çektiğini belirtirken, dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, piyasaların durumunun S-400 ile hiçbir alakası olmadığını, Türkiye’nin inatlaşması gibi bir durumun bulunmadığını söyledi.

Dolar ve Euro yukarı yönlü hareketini sürdürürken, Dolar Endeksi 97.459 ile hafif ekside seyrediyor.

Şu dakikalarda Euro kuru 6,1386’dan, BIST 100 Endeksi 101.392 puandan işlem görüyor. Çin ihracatının geçtiğimiz ay %20 düşmesi ve genel olarak ticaret verilerinin zayıf gelmesi piyasalara olumsuz yansıdı. Yurt içi borsaları bu gelişmenin etkisiyle güne %1 değer kaybıyla başlarken, şu dakikalarda da satıcılı seyrediyor. Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, ilk faiz artışının en erken gelecek yıl yapılacağı ve bankalara uzun vadeli krediler sunulduğu bildirildi. Ziraat Bankası karar sonrası yaptığı değerlendirmede; “Dün Avrupa Merkez Bankası’ndan piyasa dostu adımlar gelse de, büyüme ve enflasyon tahminlerinin ciddi bir şekilde aşağıya revize edilmesi piyasalarda tedirginlik yarattı. “ ifadesini kullandı.

Yurt içinde bugün piyasaların rotasını değiştirecek veri akışı bulunmazken, yurt dışında ABD tarım dışı istihdam verileri izleniyor olacak.

Piyasanın beklentisi Şubat ayında ABD tarım dışı istihdamının 180 bin artış göstermesi yönünde. İşsizlik oranının ise %4’ten %3,9’a gerilemesi öngörülüyor. GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan istihdam verisinde ücret enflasyonunun önemli olacağını vurgularken, ülkedeki işgücü piyasasının halen kritik konular arasında yer aldığını ifade etti.

Ücret artışının aylık %0,3, yıllık %3,3 artmasını beklediğini ve bu oranların dolar üzerinde etkisi olabileceğini aktardı. Avrupa Merkez Bankası kararına yönelik ise; bankalara yeni kredi imkanları açacak uzun maliyetli refinansman programının devreye alınmasını beklediklerini ifade etti.

Paratic Piyasalar