Yatırım yapmaya başla!

2Ç19’da Ekonomisinde Daralma Beklenen Almanya’nın Zew Endeksi Temmuz’da Beklenenden Fazla Düştü

Almanya’nın ZEW ekonomik beklentilerinin Temmuz ayında beklenenden fazla gerileme kaydettiği ortaya çıktı.
2Ç19’da Ekonomisinde Daralma Beklenen Almanya’nın Zew Endeksi Temmuz’da Beklenenden Fazla Düştü

Avrupa ülkeleri arasında en güçlü ekonomiye sahip olan Almanya, dün Türkiye ile olan ihracat ilişkileriyle gündeme gelmişti. Dışa satımda büyük bir pay yakalayan ülkenin, ekonomik büyümesini sürdürdüğü biliniyor.

Önceki günlerde beklentilerle uyumlu olan Almanya GSYİH verileri, %0,4 oranında artmıştı. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde Almanya, Türkiye’den 7 milyar 443 milyon dolar tutarında ürün ihracatı gerçekleştirmesiyle büyük başarı yakalamıştı.

Yatırımcıların Almanya’nın ekonomik görünümüne yönelik güveni üst üste üçüncü ayda da gerileme kaydetti.

Yatırımcıların Almanya'nın Ekonomik Görünümüne Yönelik Güveni GerilediAlmanya’da Salı günü ilan edilen verilerden elde edilen bu bilgiye ek olarak, devam eden ticaret gerginliğinin ekonomik büyüme ivmesi üzerindeki etkileri sürüyor. Bugün dikkatler, Euro Bölgesi ile Almanya için oldukça önemli olan ZEW ekonomik endekslerine çevrildi.

Zew endeksi verileri gün içindeki fiyatlanmaları önemli ölçüde etkileyecekken, dün Euro Bölgesi’nde gündemin sakin geçtiğini söylemek mümkün olabilir. Açıklanan veriler neticesinde, Zew ekonomik beklentiler endeksi Temmuz ayında beklenenden fazla gerileme gösterdi.

Avrupa’nın dev ekonomisi Almanya’ya yönelik önümüzdeki 6 ay için yatırımcı beklentileri göstergesi mevcut seviyesi -21.1’den -24.5’e geriledi.

Almanya'ya Yönelik Yatırımcı Beklentileri GerilediKonuyla ilgili Bloomberg’in düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin beklentisi ise -22 seviyesindeydi. Verilere bakıldığında ekonomistlerin yanılgıya uğradığı görülüyor. Bunlarla birlikte cari koşullar endeksi verileri -1.1 olarak açıklandı. Bu endeks böylelikle 2010 yılından bu yana ilk kez sıfırın altına gerilemiş oldu. Beklenti 5.0 iken, bundan önceki veri 7.8 idi.

Diğer taraftan Almanya’nın 1 yıldan uzun bir süredir imalat sektöründe düşüş trendi sergiliyor. Bununla birlikte açıklanan veriler de bu durumu kanıtlar nitelikte. Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ülke ekonomisinin 2019’un ikinci çeyreğinde daralacağını öngördü.

Konuyla ilgili yapılan bir anket sonuçlarına bakıldığında, Almanya ekonomisi için ufukta görünen resesyonu kaçınılmaz olarak değerlendiriyor.

Almanya Ekonomisi için Resesyon KaçınılmazBununla birlikte Sentix’in Almanya için hazırladığı cari koşullar ile beklentiler endeksinin yaklaşık 10 yılın en düşük seviyesine gerilediği tespit edildi. 2014 yılından bu yana en düşük seviyesinde bulunan Euro Bölgesi göstergesinin yanında, 19 ülkeden oluşan bölgenin genişlemeye hazırlandığı biliniyor.

Euro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde %0,4 oranında bir büyüme kaydetmişti. Bu oran beklentilerin üzerindeyken, geride bıraktığımız günlerde AB Komisyonu Euro Bölgesi’nin 2020 yılına ilişkin büyüme-enflasyon tahminlerini düşürmüştü. Böylelikle bölge için öngörülen ekonomik büyüme tahmini %1,5’ten %1,4’e indirildi.

Diğer taraftan ekonomiye dair güvenin düşmesi, Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın daha agresif bir politikaya yönelmesine sebebiyet verebilir. Ülkenin Ekonomi Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, yurt dışı ortamda meydana gelen bir yatışma durumunda ekonomide yukarı yönlü trendin aktifleşeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum