Yatırım yapmaya başla!

2033 Yılında Turizmde 120 Milyar Dolarlık Gelir Hedefleniyor

Sürdürülebilir büyüme için turist sayısı kadar gelirinin artırılmasının da şart olduğunu belirten otoriteler, 2033’te 120 milyar dolar gelir elde edilmesini amaçlıyor.
2033 Yılında Turizmde 120 Milyar Dolarlık Gelir Hedefleniyor

Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu’nun tanıtıldığı organizasyonda Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı gibi isimler konuşma yaptı.

TTYD ile TÜSİAD işbirliğinde hazırlanan organizasyonda turizm sektörünün ülke ekonomisi için önemine değinilirken, önümüzdeki süreç için hedefler ele alındı. Raporda 2033 yılında turizm sektöründen 120 milyar dolarlık gelir elde edilmesinin planlandığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019’da 34 milyar dolara yakın turizm geliri beklediklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ErsoyBakan Ersoy, geçen yıl 51 milyon turistten, kişi başı gecelik 71 dolar gelir elde edildiğini ancak resmi rakamların bu ay sonunda açıklanacağını belirtti. 2020’de 58 milyon turist sayısına ve 40 milyar dolar gelire ulaşarak, kişi başı gecelik 78 dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini anlattı.

Bu rakamların 2023 yılında 75 milyon turist, 92 dolar gecelik ve toplamda 65 milyar dolar gelir olarak belirlendiğini söyledi. Çeşme ve Didim’de iki proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Ersoy, bunların yatay mimari ile tasarlanıp 12 aylık turizmin gerektirdiği altyapı ve ürün çeşitliliğine sahip olduklarını açıkladı.

Geçen yıl uygulanmaya başlanan Turizm Geliştirme Ajansı’nın sektöre olumlu şekilde yansıyacağını ifade etti. 2018 yılında 18 milyon dolar olan turizm tanıtım bütçesinin 2019’da 75 milyon dolara çıkarıldığını belirtti. Sektörün tanıtımı için yapılan harcamaların 2020 yılında 180, 2021’de 200 ve 2023 yılında 220 milyon dolara yükseleceğini sözlerine ekledi.

TTYD Başkanı Oya Narin, 2033 yılında 104 milyon turist hedeflediklerini söyledi.

Turizm Geliri ArtmalıSöz konusu dönemde kişi başı harcamanın 1.150 dolara çıkacağını söyleyen Narin, turizm gelirinin ise 120 milyar dolar olmasını beklediklerini kaydetti. 2033 yılında Türkiye’deki işsizlik oranının %7,6 seviyelerine inmesini öngören Narin, raporun ortaya koyduğu veriler doğrultusunda, çok ciddi ve farklı senaryolar ürettiklerini anlattı.

Bunlar arasında kentsel dönüşüm ve sağlık turizmi gibi konuların yer aldığını belirtti. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise tüm sektörlerin ekonominin sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Turist sayısının 1950 yılında 25 milyon, 2018’de ise 1,4 milyarı aştığını, artık herkesin en uzak yerlere bile gidebildiğini belirtti. Dünyanın genelindeki jeopolitik belirsizliklere ve ekonomik istikrarsızlıklara rağmen turizm sektörünün büyümeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir büyüme açısından turist sayısından ziyade, kişi başına düşen gelirin artması gerektiğini belirten Kaslowski, bu nedenle turizm türlerinin artırılarak, bölgesel gücün artırılacağı programlara odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Sektörün sürekli değişim gösteren tüketici beklentilerinden etkilendiğini, bu nedenle kamu ve akademilerle işbirliği halinde çalışarak, gereken uyum sürecinin yakalanması gerektiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum