Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’de ABD Ekonomisini Birçok Dalgalanma Bekliyor

Aşı haberleri görünüme ilişkin beklentileri artırsa da ABD'de 2021’de başka bir dalgalanmalar silsilesi olacağı ve ilk çeyreğin muhtemelen karanlık geçeceği düşünülüyor.
2021’de ABD Ekonomisini Birçok Dalgalanma Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 33,4 büyüyen ABD ekonomisi için görünümün, yenilenen vakalarla karardığı biliniyor. Birçok uzman de artan vaka ve kısıtlamalarla ABD’nin kısa vadeli görünümünün zorlu olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

Orta ve uzun vadede ise işlerin yoluna gireceği düşünülüyor. Hatta bazıları aşıların Aralık ayında piyasaya sürülmesinin, ABD ekonomisinin 2021’de yirmi yıldır en iyi performansını göstermesi için zemin hazırladığını söylüyor.

Tabi bunun için ilk olarak, ulusun 2007-2009 durgunluğundan bu yana en iç karartıcı dönemlerden biri olması muhtemel olan ilk çeyreği atlatması gerekiyor.
ABD GSYİH 3Ç20
KAYNAK: BEA

Diğer bir deyişle, Amerika’daki krizin, ekonomide büyük olasılıkla ikinci bir yıl boyunca sert dalgalanmalara yol açması bekleniyor. USA Today’in haberine göre bu kez farklı olan, büyüme nihayetinde oyunun kurallarını değiştiren aşı üzerinde yoğunlaştığı için sonucun olumlu olacağı beklentisi.

Kaldı ki böylece ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının 2021’in sonunda salgın öncesi düzeyine döneceği tahmin ediliyor. Barclays ekonomisti Jonathan Millar da ikinci çeyrek itibarıyla potansiyel olarak gerçekten güçlü bir büyüme gördüklerini söyledi. Ancak bu, ekonominin normale döneceği anlamına gelmiyor.

Pandemi, milyonlarca işsiz Amerikalıdan ve tersine dönmesi yıllar alacak binlerce kapatılmış işyeriyle kayda değer miras bırakıyor.
ABD 27 Aralık Covid
Kaynak: Worldometers

Wolters Kluwer Blue Chip Economic Indicators tarafından anket yapılan uzmanlar, ekonominin 2000 yılından bu yana en hızlı artışını kaydederek yıllık %4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Fakat güçlü sıçramanın 2020’de tahmini %3,5’lik daralmanın hemen ardından gelecek olduğu da malum. Kısacası genel görüş, 2021’de başka bir dalgalanmalar silsilesi olacağı ve ilk çeyreğin muhtemelen karanlık geçeceği yönünde.

Salgın; vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümlerin rekor kırmasıyla ve birçok eyalet iş kısıtlamalarını ve kapatmaları eski haline getirmesiyle birlikte ülke çapında hızla artıyor. Örneğin işsizlik başvuruları 17 Aralık’ta sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış olarak toplam 803.000 oldu.

Pandemi daha fazla ticari kısıtlamayı zorladığından ve alışveriş yapanların cesaretini kırdığından, birçok işverenin hala işten çıkardığının bir işareti. PNC Financial Services Group’un baş ekonomisti olan Gus Faucher, aşının çok fazla güven uyandıracağını belirtse de işlerim hem beklenenden çok daha iyi hem de çok daha kötü olabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu