Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Yılı Ekonomisinden Umutlu Olan İş İnsanları, Yeni Yatırımlar Hedefliyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) etkinliğine katılan iş insanları, 2020 yılı için Türkiye'den umutlu olduklarını ifade etti.
2020 Yılı Ekonomisinden Umutlu Olan İş İnsanları, Yeni Yatırımlar Hedefliyor
Yorum

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu’nun dün gece düzenlenen etkinliğine çok sayıda iş insanı katıldı. Burada Türk ekonomisi ve Türkiye’nin yatırım ortamını değerlendirmeye aldılar. Etkinliğe katılan iş insanlarının genel görüşü, 2019 yılının ekonomik açıdan oldukça inişli çıkıştı geçtiği yönündeydi.

Fakat bu duruma rağmen özellikle bu yılın son çeyreğinde olumlu gelişmelerle karşılaştıklarını ifade eden iş insanları bu sebeple 2020 yılından daha umutlu olduklarını bildirdiler. Etkinlikte bulunan Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, yalnızca Türkiye için değil küresel ekonomik anlamda da 2019’un ekonomi yönünden oldukça hareketli ve zor bir yıl olduğunu söyledi.

Küresel ekonomideki bu ortam nedeniyle kendi adına uzun vadeli planlar yapmaktan kaçındığını açıklayan Young, “sürekli direksiyon başında olmak gerektiğini” belirtti.

Steven Young BoschBosch olarak bu yıl Türkiye’de iki haneli büyüme gerçekleştireceklerini duyuran Young, firma olarak 2019’da yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüklerini ve 41 ülkeyle ihracat faaliyetlerini artırdıklarını aktardı. Bu yılın özellikle son çeyreğinde önemli bir toparlanma olduğuna dikkat çekti. Ardından 2020 yılı için olumlu öngörüleri olduğunu belirtti.

Young, Bosch olarak Türkiye pazarına 1910 yılında girdiklerini ve 1972 yılından bu yana yatırımlarını sürdüklerini anımsattı. 18 binlik personel kadrosuyla Bosch’ın Türkiye’deki en büyük çok uluslu firma olduğuna dikkat çekti.

Açıklamalarını sürdüren Young, Türkiye’nin en büyük iş ortağının Almanya olduğunu ve iki ülkenin ticaret hacminin 40 milyar Euro üzerinde olduğunu ve karşılıklı yatırımlar yapıldığını bildirdi. Bu noktada Endüstri 4.0 teknolojisine değindi. Bu sayede iki ülke ilişkilerinin daha iyi bir seviyeye taşınacağını açıkladı. Türk sanayicilerine bu kapsamda önemli bir rekabet avantajı sunulduğunu ifade etti.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, 2020 yılında ekonomide canlanma tahmin ettiklerini aktardı.

Yaşar Holding İdil YiğitbaşıYaşar Holding olarak önceden planlanan yatırımlarını hayata geçirdiklerini açıklayan Yiğitbaşı, 2020 yılında da aynı yolda ilerleyeceklerini söyledi. Açıklanan büyüme rakamlarının ekonomik durumun iyi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Yiğitbaşı, Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) kendileri için oldukça önemli olduğuna işaret etti ve altyapının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Etkinlikteki bir diğer isim ENKA İnşaat ve Sanayi AŞ İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Tara, 2020 yılı için bazı yeni proje alımları yapacaklarını duyurdu. Diğer görüşlerle benzer şekilde 2020 ekonomisinin bu yıla kıyasla daha iyi olacağını belirtti.

ENKA olarak Rusya ve Irak başta olmak üzere yurt dışında çok sayıda projede bulunduklarını belirten Tara, şu an çalışmaların iyi gittiğini açıkladı. Ardından Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin Türk şirketleri açısından fayda sağlayacak kadar olumlu olduğuna vurgu yaptı. Rusya ekonomisinin toparlandığına işaret ederken, Türk müteahhitler için başta gelen hedef pazarlar arasında bu ülkenin yer alacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu