Yatırım yapmaya başla!

2020 Yılı Bankacılık Sektörü ve Ülke Ekonomisi için Olumlu Geçecek

Bu yılın oldukça zorlu piyasa koşullarına rağmen başarıyla tamamlandığını söyleyen Akbank Genel Müdürü, 2020’den hem ülke ekonomisi hem de sektör için daha umutlu olduğunu belirtti.
2020 Yılı Bankacılık Sektörü ve Ülke Ekonomisi için Olumlu Geçecek

2019 yılını hem Türkiye hem de diğer ülkeler için değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; ticaret savaşları, Brexit süreci ve birçok yerde yaşanan jeopolitik sıkıntıların olumsuz etkileri olduğunu belirtti.

Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmaya başlayarak enflasyon ve cari açıkta iyileşme gösterdiğini, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son dört toplantıda faiz indirimi uygulayarak %12 seviyesine inen faiz oranı ile birlikte kredilerin yeniden artışa yöneldiğini açıkladı. Bu doğrultuda 2020 yılı için beklentilerinin pozitif olduğunu söyleyen Binbaşgil, Türkiye’nin yeniden büyüme dönemine gireceğinin altını çizdi.

Hakan Binbaşgil, bankaların ekonomiye katkıda bulunacak sermaye yeterlilik oranına sahip olduğunu söyledi.

Hakan BinbaşgilBankacılık sektörünün oldukça güçlü olduğunu söyleyen Binbaşgil, 2019 Ekim itibarıyla sermaye yeterlik rasyosunun %18,5 olduğunu hatırlattı. Faizlerin düşmesiyle birlikte TL kredilerdeki artışın büyümeyi destekleyeceğini, aynı zamanda bankaların performansını da olumlu etkileyeceğini yorumladı.

Bu yıl oldukça zorlu şeylerle karşılaşılmasına rağmen başarılı bir yılı tamamladıklarını, dünyadaki teknolojilere paralel olarak yeni yatırımlara hazırlandıklarını kaydetti. 2019 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla ülke ekonomisine sağladıkları nakdi desteğin 259 milyar lira seviyesine çıktığını açıkladı.

Akbank’ın 2020 yılına güçlü özkaynak, likidite ve altyapı ile girdiğini söyleyen Binbaşgil, gelecek yılın kendileri için büyüme yılı olacağını vurguladı. Türkiye’nin potansiyeline inanarak yatırımlarını devam ettirdiklerini son iki yıl içerisinde 400 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını ve sektöre yeni yaklaşımlar kazandırdıklarını anlattı.

Bu yıl dijitalleşme alanında da çok önemli adımlar attıklarını söyleyen Akbank Genel Müdürü Dünyanın En İyi Dijital Bankası ödülünü aldıklarını hatırlattı.

Akbank 2020 BeklentiTosla uygulamasına da değinerek, bu uygulama ile gençlerin bankacılık işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabildiklerini ifade etti. Buna ilaveten bu yıl bir bankanın tek seferde yaptığı yatırım olan Akbank Veri ve Yaşam Merkezi‘ni de hizmete soktuklarını belirtti.

2020 yılında her segmentteki müşterilerine en iyi hizmeti vermeye devam edeceklerini ve bankacılık alanında deneyimlerini mükemmelleştirme çabası içinde olacaklarını söyledi.

Geleceğe hazırlanırken kültür ve teknolojiyi göz ardı etmeyeceklerini söyleyen Binbaşgil, gençlerin eğitim düzeylerinin yüksek olduğunu, onların yenilikçi ruhlarını beslemek, inovasyon kültürünü geliştirmek adına çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Geleceği şekillendirmenin insan ve kültürden geçtiğini bildiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum