Yatırım yapmaya başla!

İz Bırakan 2020’nin Ardından 2021’de Küresel Ekonomiden Beklentiler

ING tarafından yayımlanan son raporda, 2021’de küresel ekonomiyi nelerin beklediği ele alındı. Detaylar aşağıda;
İz Bırakan 2020’nin Ardından 2021’de Küresel Ekonomiden Beklentiler

ING tarafından yayımlanan yeni rapor, 2021’e dair öngörüleriyle dikkat çekti. Ekonomist Carsten Brzeski, 2020’nin başlarında küresel ekonominin EUro Bölgesi’nin Japonyalaşma’sını, ticaret savaşlarını ve fazla olgun ekonomik döngüyü nasıl canlandıracağını ya da uzatacağını tartıştığını hatırlattı.

Ardından Aralık ayında Wuhan’da patlak veren Covid-19’un nasıl birdenbire tüm dünyanın gündemi haline geldiğini vurguladı.

“Bu fırtınalı yıl yavaş ama emin adımlarla sona ererken, 2020’ye bakıyoruz ve salgına önceki ekonomik krizlerin çoğundan çok daha zayıf bir temelde giren ve neredeyse bir yüzyıldaki en şiddetli ekonomik çöküşle sonuçlanan küresel bir ekonomi görüyoruz.” dedi.

2020’nin krizin ekonomik serpintilerinin yanında Avrupa dayanışması, Trump’ın muhtemelen yeniden seçimi kazanamaması ve Asya-Pasifik ticaret anlaşması gibi başka gelişmeleri de içinde barındığını söyledi.
Dünya Covid Tablosu
Kaynak: Worldometers

Ancak ileriye bakıldığında nihayet bazı parlak noktalar görülebildiğini de ekledi. Covid-19 aşısıyla ilgili gelişmelere atıfta bulunarak “2021’in ilk yarısında herhangi bir tür aşı piyasaya sürüldüğünde, çoğu ekonominin yeni bir normale dönebileceğini umuyoruz” dedi.

Bununla birlikte bir sonraki ABD yönetiminin de küresel ticarete gerçekten daha işbirlikçi bir yaklaşım benimserse, ekonomik görünüme yönelik risklerin nihayet ve aylar sonra ilk kez olumlu yöne çevrilebileceğini dile getirdi. Ancak birçok Avrupa ülkesi ve muhtemelen ABD için işlerin iyileşmeden önce daha kötüye gideceğini tahmin etti.

Ekonomiste göre kış ayları, daha şiddetli kilitlenmelerle karakterize edilecekken bu da insanlardan dayanma gücü ve hükümetlerle merkez bankalarından daha fazla destek gerektirecek.
ABD GSYİH
KAYNAK: BEA

Düşük olasılıklı bir senaryo olsa da kalan risklerin birleşiminin de göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu. Bunlar aşının yayılmasında gecikme gibi faktörler, Macaristan ve Polonya’nın vetoları nedeniyle Avrupa Kurtarma fonunun başlamasında gecikme, beklenenden daha yıkıcı bir ticaretsiz anlaşma Brexit veya ABD’de beklenmedik siyasi gerilimler olarak gösterdi.

Global Macro Outlook 2021 raporunda ING’nin kilitlemelerin, virüsün ve aşının ötesinde ne bekleneceğine odaklandığını kaydetti. Raporun ABD’ye odaklanan bölümünde James Knightley, dünyanın en büyük ekonomisinin kısa vadede büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Ancak daha uzun vadede piyasanın beklentiler konusunda çok temkinli olduğunu düşündüklerini ekledi.

Bir aşı, büyük bir mali teşvik, süregelen Federal Rezerv desteği ve müttefikler ve ticaret ortaklarıyla daha enternasyonalist bir yaklaşımın, 2021’den itibaren güçlü bir toparlanmanın temellerini atabileceğini savundu. Euro Bölgesi içinse ekonomistler şu ifadelere yer verdi:

“İkili bir dip, Euro Bölgesi’nde neredeyse kaçınılmaz hale geldi. Ancak ekonomiye verilen darbeyi yumuşatmak için tüm hükümet desteğine rağmen krizin yapısal yüzü gelecek yıl ortaya çıkacak. Dijitalleşme, sürdürülebilir iyileşmenin anahtarıdır ve dijital ekonomiye yapılan yatırımlar, Euro Bölgesi’nde daha fazla yakınsama için 2021’de ezber bozan bir unsur olabilir. AMB’nin FED’in izinden gitmesini ve enflasyon hedefine simetri ilkesini uygulamasını bekleyin.”

Üçüncü çeyrekte yüzde 4,9’la büyümeyi sürdüren Çin için olan rapordaysa Iris Pang, ülkenin on dördüncü beş yıllık planında, yüksek kaliteli bir büyüme elde etmek için belirlediği vizyonu irdeledi.
Çin Büyüme Tahmin
Kaynak: ING

Çin’in on beş yıl içinde gelişmiş bir ekonomi istediğini belirten Pang, ülkenin kişi başına düşen GSYİH açısından hedefinin önümüzdeki 15 yıl içinde en az iki katına çıkmak olacağını tahmin etti.

“Önümüzdeki 15 yıl için basit büyüme tahminimiz şu şekildedir: İlk beş yılda daha hızlı büyüme olacak, ancak 2035’e kadar kalan yıllarda kademeli olarak yavaşlayacak. Bu tahmin kabaca istikrarlı bir nüfus olduğunu varsayıyor. Öngörülen reel GSYİH büyüme oranımız 2021-2035 için ortalama %4,5’tir. 2021’deki büyüme, yaklaşık %7 ile bundan çok daha güçlü olmalıdır.” dedi.

Asya’nın toparlanma gücünün Asya merkez bankalarının alışılmışın dışında para politikaları açısından sınırları ne kadar zorladığına, sadece miktardan ziyade mali desteğin niteliğine ve yarı iletken endüstrisi için ivmeye bağlı olacağı belirtildi. Birleşik Krallık için şu ifadeler kullanıldı:

“Brexit sonrası geçiş döneminin sonu, Covid tarzı bir GSYİH çöküşü görmemize rağmen, ekonomik iyileşme için yeni bir zorluk teşkil ediyor. Bunun yerine hükümetin işlere ve işletmelere yönelik desteğinin çözülmediği zamanlama ve yöntem, Birleşik Krallık ekonomisinin 2021 boyunca ne kadar toparlanacağı konusunda daha büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum