Yatırım yapmaya başla!

2020’de ABD’de Durgunluk Yaşanacağını Söylemek için Erken!

2020 yılında ABD’de yalnızca bir büyüme yavaşlaması değil aynı zamanda durgunluk başlangıcı yaşanacağını tahmin eden uzman sayısındaki artış endişeleri artırdı. İşte ayrıntılar;
2020’de ABD’de Durgunluk Yaşanacağını Söylemek için Erken!

2020’de ABD’de durgunluk ya da ekonomik kriz yaşanacağını savunan uzmanların sayısındaki artış, söz konusu endişeleri yeniden gündeme getirdi. Zira son birkaç haftada benzer yorumlarda bulunan pek çok analist, 2020’yi yeni bir durgunluk döneminin başlangıcı olarak nitelendirdi.

Tabii, bu çağrıların ABD piyasalarındaki oynaklıktan sonra arttığının üzeri çizildi. Yetkisi olmasa da bazılarının tahvillerin yükselen reel getirilere işaret ettiği, bazı ayı piyasası felaket tellallarının ise Çin gibi yıl boyunca yüzde 20’den fazla, Almanya ve İtalya gibi yüzde 10’dan fazla düşen uluslararası hisse senedi gelen endekslerinden sinyallere baktığı kaydedildi.

İşte bu noktada, Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’na göre 1945’ten bu yana süren ortalama ekonomik döngünün 58 ay devam ettiği bildirildi.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu Ortalama Ekonomik DöngüMart 2009’da başlayan en son döngünün ise şu an itibariyle 115 aydır devam ettiği, bunun 1991 – 2001 arasındaki en uzun ekonomik döngüden yalnızca 5 ay kısa olduğu vurgulandı. Ve buna rağmen ekonominin 2018’de yüzde 3 civarında güçlü bir hızla büyüdüğü, IMF’nin son raporuna göre 2019’da da yüzde 2.5 oranında büyüyeceğinin söylendiği hatırlatıldı. Peki, geç döngü ekonomisi ne zaman ekonomik bir durgunluğa dönüşürdü?

TS Lombard analisti Dario Perkins, bir durgunluğun meydana gelmesi için dört koşulun oluşması gerektiğini söyledi.

TS Lombard analisti Dario Perkins ABD Ekonomisi YorumuBunlar; enflasyonun hızlanması, şirket karları üzerinde bir sıkışıklık, sıkı para politikası, varlık balonları gibi makroekonomik dengesizliklerdi. Enflasyon yükselse de yüzde 3’ün altında olan ücret büyümesi büyük mali kriz öncesindeki yüzde 4 seviyesinden hala çok uzaktı. Öte yandan, Goldman Sachs’ın Baş ABD Ekonomisti Jan Hatzius da geçen hafta yayınlanan bir notta; işsizlik oranının 48 yılın en düşük seviyesinde olmasına rağmen FED’in de baktığı temel kişisel tüketim harcamaları enflasyonunun yüzde 2 seviyesinde sabit kaldığını söylemişti.

Bu nedenle iş gücü piyasasında daha fazla gevşeklik olabileceğini ve bu nedenle para politikasının henüz çok sıkı olamayacağını savunmuştu.

TS Lombard analisti Dario Perkins ABD Ekonomisinde Durgunluk Söylemi için Erken Yükselen ücretler genellikle şirket karlarındaki sıkılaşma ile ilişkilendirilirken Perkins, artan ücretlerin üretkenlikle eşleştiğine inanarak bu yüzden henüz şirket sıkışıklığı yaşanmadığını dile getirdi. Hatta gayri safi yurt içi hasılanın bir yüzdesi olan kar payının 20 yıl önceye kıyasa yüzde 10 daha yüksek olduğunu ve üst düzey kazançların hala büyüdüğünü aktardı.

Bunun bizi aktiflere kıymet verilmesi ile bırakacağını anlatan Perkins, toplam küresel borcun tırmanmaya devam ettiğini, ABD varlık fiyatlarının 5 yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 50 daha yüksek olduğunu söyledi. Son olarak da ekonomi ve şirketlerin gelirlerinin hala büyüdüğünü, iş gücü piyasasının aşırı ısınma belirtileri gösterdiğini ve 2020’de durgunluk yaşanacağını söylemek için birazcık erken olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum