Yatırım yapmaya başla!

2019, İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik Yılı İlan Edildi

TİM Başkanı İsmail Gülle, İhracat 2019 Raporu’nun detaylarını paylaştığı toplantıda, bu yılın ihracatta sürdürülebilirlik ve yenilikçilik yılı olarak ilan edildiğini söyledi.
2019, İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik Yılı İlan Edildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracat 2019 Raporu’nu açıkladı. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin başkanlığında yapılan toplantıda, raporda yer alan detaylar beş bölüm halinde sunuldu. 2019 yılının ihracatta sürdürülebilirlik ve yenilikçilik yılı ilan edildiği bildirilirken, 5G (güçlü Türkiye, güçlü ekonomi, güçlü ihracat, güçlü insan kaynağı, güçlü altyapı ve ihracat ekosistemleri) konusunda izlenecek yol haritası hakkında bilgilendirme yapıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, 2019 yılında ihracatta yeni proje ve stratejiler üzerine yoğunlaşacaklarını söyledi.

Yeni Ekonomi Programı kapsamında öngörülen 182 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak için gerekli tüm çalışmaları yapacaklarını ve yeni projeleri hayata geçireceklerini anlattı. TİM Kadın Konseyi’nin yürüteceği; sıfır atık projesi, 5G yeni vizyonu, ihracatta ilk adım seferberliği, transit ticaret ve mikro ihracatın kayıt altına alınması, ihracat yapan firma sayısındaki artışın sürdürülmesi ile teknoloji, inovasyon, AR-GE, rekabetçi hizmet ve markalaşma gibi konuların temel yol haritaları olacağını söyledi.

Ek olarak ihracatta dijitalleşme, blok zinciri teknolojisinin dış ticarete uyarlanması ve e-ticaretin geliştirilmesi gibi konuların da bu senenin en önemli çalışmaları arasında yer alacağını dile getirdi.

Gülle, hazırladıkları rapor kapsamında en büyük hedeflerinin dış ticaret fazlası veren bir Türkiye olduğunu belirtti.

Bu amaca ise ancak daha nitelikli ihracat ve yenilikçi ürünlerle ulaşabileceklerini, 2019 yılı için hazırlanan raporun ihracat sektöründe yeni ufuklar kazandırmasını ümit ettiklerini dile getirdi. Raporun ilk bölümünde 2018 yılının analiz edildiği ve TİM’in temel faaliyetlerinin anlatıldığı belirtildi.

İkinci bölümde 2019 yılına ihracatçıları nelerin beklediğine yer verildiğini söyleyen Gülle, yeni pazarlara açılma hedeflerinden bahsetti. Gülle başta ABD, Avrupa Kanada ve Güney Kore ile olan ticaretin geliştirilmesi, bunların haricinde; Rusya, Gürcistan, Polonya, Meksika ve Çekya gibi ülkelerle de ihracat pazarının yoğunlaştırılması gerektiğini aktardı.

Raporun üçüncü bölümünde ekonomimizin ihracatı nasıl etkileyeceğine yer verildiği bildirildi.

İsmail Gülle yine bu bölümde hedef pazarlarda yaşanacak önemli gelişmelere ve makro verilerin etkilerine yer verildiğini aktardı. Dördüncü bölümde ihracatın ekonomiye sağladığı faydaların artırılması adına katma değerli ürünlerin araştırmaları yer aldı. Ürünlerin ülkeler bazında hedef pazarlarının analiz edildiğini söyleyen Gülle son bölümde ise 5G vizyonundan bahsetti. Bu kapsamda yer alan güçlü Türkiye ile ticaretin çok taraflı geliştirilmesi ve Türk ihraç ürünlerinin dünyadaki algısının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar hedefleniyor.

Güçlü ekonomi ile istihdam ve ekonomiye ihracatın katkısının artırılması, güçlü ihracat ile yüksek katma değerli, rekabetçi hizmet ihcaratı, mevcut pazarlarda pay artışı ve yeni pazarlara girilmesini sağlayacak çalışmalar amaçlanıyor. 5G vizyonunda yer alan güçlü insan kaynağı çatısı altında; ihracatta mentörlük programı, yapay zeka sistemleri ve eksper kurumuna yönelik çalışmalar bulunuyor. Son olarak güçlü altyapı ve ihracat ekosistemi adımında; serbest bölgelerin ihracatı, ihracat platformu, dolaşım ve menşe ispat belgeleri, ihracatta dijitalleşme ve elektronik onay gibi konularda çalışmalar yapılması hedefleniyor.

Türkiye’nin güçlü olduğu 47 üründen dünyanın toplam ithalatı 1,8 trilyon dolar düzeyinde.

TİM Başkanı Gülle, dünyada en çok ticareti yapılan 200 ürün arasında Türkiye’nin güçlü olduğu 47 ürün olduğunu ve bunların toplam pazardaki ithalatının 1,8 trilyon dolar civarında olduğunu anlattı. Dünyanın toplam ithalattaki payının %9,8 olduğunu, Türkiye’nin ise bu ürünlerin dünya ticaretinden %25,8’lik bir pay aldığını ifade etti.

Güçlü olduğumuz bu 47 ürüne daha fazla ağırlık vererek, bizim de 1,8 trilyon dolarlık pastadan aldığımız payı artırmamız gerektiğini ekledi. Örnek olarak ise otobüs ve minibüs ürünlerini gösterdi. Bu ürünlerin üretiminde 1,6 milyar dolar ile en önemli üretici ülkeler arasında yer aldığımızı, bu alanda yoğunlaşarak ihracat miktarımızı artırmamız gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum