Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2018 Yılı İhracatı Yüzde 7,1 Artışla 168,1 Milyar Dolar Oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 2018 yılında 168,1 milyar dolar ile ihracatta rekor kırıldığını açıkladı.
2018 Yılı İhracatı Yüzde 7,1 Artışla 168,1 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını belirten Pekcan, 2018’de ihracatın %7,1 artışla 168,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Gelen sonuçlardan son derece memnun olduklarını ifade eden Bakan Pekcan, 2019 yılında ihracatın büyümeye katkısının devam etmesini ve ithalatı karşılama oranının daha da yükselmesini beklediklerini ifade etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise ihracatta yeni hedefin 200 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

2018 yılında ithalat %4,6 düşüşle 223,1 milyar dolara indi.

Ruhsar Pekcan 2018 IhracatBu yıl ihracat açısından oldukça verimli geçerken, yıl boyu 170 milyar dolar hedefi yinelendi. Hedefe çok yakın bir sonuçla seneyi tamamlarken, aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin rekor ihracat seviyesine ulaşılmış oldu. Bakan Pekcan, bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranını %75,3 olarak açıkladı. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında Almanya, İngiltere ve İtalya geldi. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat %13,7 artış göstererek 84,1 milyar dolara yükseldi.

Hedef olarak belirlenen Afrika kıtasına yapılan ihracat 2018’de bir önceki yıla göre %24 artış gösterdi.

Afrika IhracatTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Latin Amerika ülkelerine yapılan ihracatın %35,6 oranında yükseldiğini belirtti. Bunun yanında ihracatın Meksika’ya %36, Hindistan’a %48’lik bir artış gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ticaret bankalarıyla olan güçlü ilişkilere devam ettiklerini, çok zor bir dönemi hep birlikte atlattıklarını ifade etti. Dış ticaretimizdeki olumlu gelişmelere bakanlık olarak uygulanan desteklerin görüldüğünü, uzun vadede ihracatı artırıcı çalışmaları hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Pekcan son aylardaki ihracat rakamları hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu.

Ihracat DegerlendirmesiEkim ayında ihracatın %13,1 artışla 15 milyar 732 milyon dolara geldiğini ve bunun tüm zamanların en yüksek Ekim ayı rakamı olduğunu söyleyen Pekcan, aynı dönemde ithalatın %23,5 azalarak 16 milyar 261 milyon dolara gerilediğini anlattı. Ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının %96,7 olduğunu anımsattı. Kasım ayında ise ihracatın 15 milyar 529 milyon dolar, ithalatın 16 milyar 180 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu