Yatırım yapmaya başla!

2017’de Hizmete Giren Demir İpek Yolu 275 Bin Ton Yük Taşıdı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın 2 yıl içinde 275 bin ton yük taşıdığını açıkladı.
2017’de Hizmete Giren Demir İpek Yolu 275 Bin Ton Yük Taşıdı!

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi doğrudan bağlaması yönüyle Türkiye’nin sahip olduğu önemli ulaşım hatlarından biri olarak biliniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Demir İpek Yolu” adıyla da bilinen bu projeye ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Söz konusu demir yolu hattının hizmete açılmasının yıldönümü için konuşan Turhan, Avrupa-Orta Asya ve Çin-Ortadoğu arasını ekonomik ve güvenli bir rota haline dönüştürdüğünü anımsatttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017’de Türkiye’ye kazandırılan bu hattın iki yıl içinde 275 bin ton yük taşıdığını belirtti.

BTK’dan önce Kazakistan ve Türkiye arasında 4700 kilometre olarak ölçülen mesafenin Hazar Denizi’nin durumuna göre 180 saatte tamamlandığını söyleyen Turhan, projenin hayata geçirilmesiyle taşımacılıkta önemli bir adım atıldığını açıkladı.

Taşımacılıkta Önemli Bir Adım AtıldıTCDD Taşımacılık tarafından Avrupa ülkelerine, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine ve Orta Doğu ülkelerine uluslararası blok yük trenleri gönderildiğini açıkladı. Turhan, BTK ile Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Çin’e yük taşımacılığı yapıldığını belirtti.

Söz konusu bu hat üzerinden Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan rotasında karşılıklı olarak haftada üç tren işletildiğini sözlerine ekleyen Turhan; inşaat malzemesi, demir cevheri, soda külü, gıda maddesi, temizlik ürünleri, tarım ürünleri, yaş sebze ve meyve gibi ürünlerin taşındığını ifade etti. Belirtilen ülkelerden Türkiye’ye gelen ürünlerin ise tahıl, çelik, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve hayvan yemi olduğunu açıkladı.

Çin-Avrupa treninin ilk kez Demir İpek Yolu hattını kullanarak yola çıktığını belirten Turhan, Türkiye’ye Perşembe günü giriş yapan trende iki ilkin yaşandığını duyurdu.

Turhan Açıklama YaptıÇin’den Avrupa’ya BTS hattını kullanacak ilk tren olmasının ilk olacağını belirten Turhan, ikinci ilkin ise Marmaray’ı bu zamana kadar kullanan tek yük treni olacağını belirtti. Türkiye-Azerbaycan-Rusya arasında yeni iş birliklerine imza atılacağını duyurdu.

Turhan, ardından bu iş birliği sayesinde Rusya ile demir yolu hattı üzerinden kısa vadede 1 milyon ton, ota vadede ise 3-5 milyon tonluk kömür, tahıl ve metal taşımacılığı gerçekleştirileceğini ifade etti.

Açıklamalarını sürdüren Turhan, BTK demir yolu hattı üzerinden orta vadede yıllık 3 milyon ton ve uzun vadede yıllık 6,5 milyon tonluk yük taşımacılığına imza atmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’ni Avrupa ve Asya arasında gittikçe artan yük taşımacılığından pay almayı istediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan 2017’de hayata geçirilen bu hat, Çin ve Avrupa arasındaki ticari ilişkiyi yüksek seviyelere taşıyarak yük taşımacılığını daha kolay bir hale getirecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum