Yatırım yapmaya başla!

2016 Ağustos’ta Borsa İstanbul’da Neler Yaşandı?

2016 Ağustos’ta Borsa İstanbul’da Neler Yaşandı?

Yurt içi piyasalar, oldukça zorlu bir sürecin içinden geçiyor. Hatırlanacağı üzere; 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi, piyasaları derinden etkilemişti. Ancak darbe girişiminin olumsuz sonuçları, yurt içi piyasalarda etkisini sürdürmeye hala devam ediyor. Yurt içinde OHAL sürecinin devam ettiği bu günlerde, yurt dışından gelen kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye değerlendirmeleri, yurt içi piyasalarının sert düşüşler yaşamasına neden oluyor. Borsa İstanbul, darbe sürecinde tarihinin en düşük seviyelerine kadar gerilemesinin ardından toparlanmaya başlasa da yurt içi ve yurt dışından gelen kritik hamlelerin baskısını üzerinde hissetmeye devam ediyor…

Özellikle, Ağustos ayı Borsa İstanbul’un seyrinde oldukça önemli bir dönemeçti. Çünkü bu ay içerisinde; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’yi negatif olarak değerlendirmeleri, TCMB tarafından gelen faiz hamleleri, FED tarafından faiz artırımı ile ilgili gelen ipuçları, Suriye operasyonları ve Türkiye’nin Rusya ile stratejik ortaklığını yeniden inşa süreci, Borsa İstanbul’un seyrini etkileyen en önemli gelişmelerdi. Bu yazımızda, saydığımız etkenleri tek tek inceleyecek ve tüm bunların Borsa İstanbul’un seyrini hangi yönde etkilediğini, siz değerli okuyucularımız için ayrıntılarıyla anlatacağız.

BIST, 2016 Temmuz Enflasyon Verileri Desteğiyle Ağustos’a Yükselişle Başladı

BIST, 2016 Temmuz Enflasyon Verileri Desteğiyle Ağustos’a Yükselişle BaşladıBorsa İstanbul, Ağustos ayına kazanımlarla başlangıç gerçekleştirdi. Borsa İstanbul’un Ağustos’a kazanımlarla başlangıç yapmasındaki en önemli neden; Temmuz ayı enflasyon verileriydi. Yurt içi piyasalar için enflasyon verileri hayati bir önem taşıyordu. Temmuz ayında sert düşüşler yaşayan yurt içi piyasalar için, Ağustos ayına kazanımlarla başlangıç gerçekleştirmek, yatırımcıları da mutlu edecekti. TÜİK tarafından açıklanan verilerde; Temmuz ayında enflasyon, yıllık bazda yüzde 8,79 olarak belirtilirken, aylık bazda ise yüzde 1,16 oranında arttı. Temmuz ayı enflasyon verilerini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz. Analistlerin beklentilerini aşan enflasyon verileri, Borsa İstanbul’un yönünü yukarıya doğru çevirerek Ağustos ayına yüzde 0,29 oranında yükselişle 74,764 puan seviyesinden başlangıç gerçekleştirmesini sağladı.

Rusya Zirvesiyle Borsa İstanbul 78 Bin Seviyesini Aştı

Rusya Zirvesiyle Borsa İstanbul 78 Bin Seviyesini AştıAğustos ayının ilk haftasında, yurt içi piyasalar ve özellikle Borsa İstanbul için en önemli gelişme; Rusya ile krizin sıfır düzeyine indirilmesiydi. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Kasım ayında, sınır ihlali yapan Rus uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düşürülmesiyle iki ülke arasında kriz başlamıştı. İlerleyen günlerde ise kriz giderek tırmanmış ve Rus hükümeti, Türkiye’ye yönelik ekonomik ambargolar uygulayacağını dile getirmişti. 2016 yılına girilmesiyle birlikte de bu ambargolar hayata geçirilmiş ve Türk ekonomisi sekteye uğramıştı. TÜSES o dönem yayınladığı raporda; Türkiye’nin maddi kaybının 11 milyar dolar seviyesine yükselebileceği dile getirilmişti. TÜSES’in raporundan öne çıkan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak ilerleyen günlerde siyasilerinde bu stratejik ortaklığın bozulmasından duydukları rahatsızlık, giderek arttı ve iki ülke yeniden el sıkıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’da bir araya gelerek yeniden işbirliği anlaşması imzaladılar. Rusya ile Türkiye arasında yeniden inşa edilen işbirliği sürecine dair ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi, Borsa İstanbul cephesinde pozitif yönde karşılık buldu. Borsa İstanbul, Ağustos ayına kazanımlarla başlangıç gerçekleştirmesinin ardından kazanımlarını giderek genişletti ve 78 bin seviyesinin üzerine tırmandı.

2016 Mayıs İşsizlik Verisi Sonrası BIST 79 Bini Test Etmeyi Başardı

2016 Mayıs İşsizlik Verisi Sonrası BIST 79 Bini Test Etmeyi BaşardıAğustos ayının ortasında ise yurt içi piyasaların büyük bir merakla beklediği Mayıs ayına ilişkin işsizlik verileri kamuoyuna açıklandı. Açıklanan verilerde, Türkiye’de işsizlik oranının Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,1 puan arttığı ve 9,4 seviyesine yükseldiği belirtildi. Ayrıca, işsizlik sayısının yine aynı dönem içerisinde 106 bin kişi arttığı belirtilirken, tarım dışı işsizlik oranının 0,1 puan arttığı ve yüzde 11,3 düzeyine yükseldiği vurgulandı. Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisinin yer aldığı haberimizi buradan inceleyebilirsiniz. Ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelen verilerin ardından çalkantılı bir süreç geçiren Borsa İstanbul, uzun bir zaman sonra 79 bin seviyesinin üzerini test etti. Ancak günün sonuna doğru 78 binin üzerinde tutunmayı başardı.

Fitch’in Türkiye Değerlendirmesi BIST’in Geri Çekilmesine Neden Oldu

Fitch’in Türkiye Değerlendirmesi BIST’in Geri Çekilmesine Neden Oldu15 Temmuz sürecinin etkisini atlatmaya çalışan Türk ekonomisi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten gelen değerlendirme sonrası yeniden dalgalanmaya başladı. Fitch’in açıklamasına günler kala uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, objektif bir tutum sergilenmesi halinde Türkiye’nin görünümünün sabit tutulması gerektiğini belirterek, Fitch tarafından negatif bir tutum beklemediklerini ifade etmişlerdi. Uzmanların Fitch’in açıklamaları öncesi yaptıkları değerlendirmeleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak Fitch’in internet adresinde yer alan açıklamada, Türkiye’nin “BB-“ kredi notu sabit tutulurken, durağan olan görünüm “negatife” çevrildi. Fitch’in bu değerlendirmesinin ardından Borsa İstanbul, yönünü aşağıya doğru çevirdi ve 77 bin seviyelerine kadar geriledi.

TCMB’nin Faizleri Rekor Düşük Seviyeye İndirmesiyle BIST Dibe Çakıldı!

TCMB’nin Faizleri Rekor Düşük Seviyeye İndirmesiyle BIST Dibe Çakıldı!TCMB’nin Ağustos ayında gerçekleştireceği toplantısında faizlerle ilgili nasıl bir yol izleyeceği, yurt içi piyasaların en çok merak ettiği konular arasındaydı. Bilindiği üzere Nisan ayında yaşanan başkanlık değişim sürecinden bu yana TCMB, faizin üst bandında aralıksız indirime gidiyordu. Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplantıyla ilgili olarak uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, üst bantta yine yüzde 0,25’lik indirimin gelebileceğini dile getirmişlerdi. Uzmanların TCMB toplantısı öncesi öngörülerinin yer aldığı haberimizi buradan inceleyebilirsiniz. TCMB uzmanların beklentileri doğrultusunda faiz indirimine devam etme kararı aldı.

Bu doğrultuda üst bantta 25 baz puan indirim gerçekleştirilirken, marjinal fonlama oranı yüzde 8,75’den yüzde 8,50 seviyesine indirildi. Haftalık repo oranı ve borçlanma faiz oranı ise sabit tutuldu. Ağustos ayında gerçekleştirilen TCMB toplantısının detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. TCMB’nin faizleri rekor düşük seviyelere kadar indirmesinin ardından Borsa İstanbul, oldukça sert düştü. Gün içerisinde yüzde 1,35 oranında değer kaybı yaşayan Borsa İstanbul 76 bin puan seviyesine kadar gerileyerek, yatırımcılarını bir hayli tedirgin etti.

Cerablus Operasyonu Borsa İstanbul’u Hareketlendirdi

Cerablus Operasyonu Borsa İstanbul’u HareketlendirdiTCMB toplantısının yanı sıra Ağustos ayının son haftasında Borsa İstanbul’daki hareketlilik devam etti. Rekor faiz indiriminin ardından oldukça sert düşüşler yaşayarak, 76 bin seviyesine kadar gerileyen Borsa İstanbul; küresel gelişmelerden destek bularak yeniden toparlandı. Dibe çekilen petrol, Cezayir’de gerçekleşecek olağanüstü OPEC toplantısında üretimin dondurulacağı beklentilerine bağlı olarak yükselişe geçmişti. Petrolün yükselişi sonrası, enerji hisse senetlerinde görülen yükselişlerle birlikte, küresel piyasalarda önemli kazanımlar görülmeye başlamıştı. Küresel piyasalardan destek bulan Borsa İstanbul ise yeniden yönünü yukarıya doğru çevirmişti.

IŞİD ve PYD terör örgütlerinin Fırat’ın batısına kadar sızmasının ardından TSK, ani bir operasyon kararı alarak Ağustos ayının son haftasına Suriye’ye kara ve hava harekatı düzenledi. Cerablus operasyonunun yurt içi piyasalara yansımalarını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Piyasalar; oluşan belirsizlik ortamında dalgalanmalar yaşasalar bile, Jackson Hole Sempozyumu öncesi oluşan pozitif havadan destek buldular. Borsa İstanbul, yaşanan bu gelişmelerin ardından yüzde 0,25 oranında değer kazandı ve 77 bin puan seviyesine yaklaştı.

Jackson Hole Desteğiyle Borsa İstanbul, Yeniden 77 Binin Üzerine Tırmandı

Jackson Hole Desteğiyle Borsa İstanbul, Yeniden 77 Binin Üzerine TırmandıEn son geçen yılın Aralık ayında faiz artırım kararı almasının ardından FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gidip gitmeyeceği küresel piyasalar tarafından merakla takip ediliyor. Bilindiği üzere, bu yıl içerisinde gerçekleştirilen toplantıların tamamında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuluyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanı sıra FED yetkilileri yaptıkları açıklamaların neredeyse tamamında; kademeli faiz artışı vurgusu yapıyorlar. Ancak git gide yılın sonuna yaklaşılırken piyasalarda FED’in faiz artırımını seneye erteleyeceği yönündeki kanı giderek artıyor. Tam da bu noktada Jackson Hole Sempozyumu’nda gerçekleşen Başkan Yellen’in açıklamaları büyük önem arz ediyordu. Piyasalar, Yellen’in açıklamalarından faiz artırımına ilişkin işaretler bulmaya çalıştılar.

Yellen gerçekleştirdiği açıklamada, faiz artırımına gitmek için yeterli nedenin artık masada bulunduğunu dile getirdi. Böylelikle Yellen, bu yıl içerisinde olası faiz artırımı için açık kapı bırakmış oldu. Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümleri buradan inceleyebilirsiniz. Yellen’in açıklamaları sonrası küresel piyasalarda FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gideceğine yönelik kanı kuvvetlendi ve pozitif bir hava oluşmuş oldu. Borsa İstanbul oluşan bu pozitif havanın etkisiyle yeniden 77 bin puanın üzerine tırmanmayı başardı.

FETÖ Operasyonları ve Endişe Ortamı BIST’e Nasıl Yansıdı?

FETÖ Operasyonları ve Endişe Ortamı BIST’e Nasıl Yansıdı?OHAL sürecinin devam ettiği günlerde, FETÖ ile bağlantısı tespit edilen iş dünyasının önde gelen isimlerine operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Darbeyle hükümeti devirme projesi içerisinde bulunan örgüt mensupları tespit edilirken, önemli şirketlere kayyum atanıyor. Şu anda kayyum atanmış şirketlerden öne çıkanları ise Boydak Holding ve Koza İpek Holding. Kayyum atamalarının ve el koymaların yaşandığı günlerde, Borsa İstanbul sert düşüşler yaşadı. 77 bin puanın üzerinde seyreden Borsa İstanbul, FETÖ operasyonları sonrası belirsizlik ortamının baskısı altında kalarak 76 bin puan seviyelerine kadar geriledi ve yatırımcılarını üzdü.

Ağustos Ayının Son Gününde Borsa İstanbul, Nasıl Seyretti?

Ağustos Ayının Son Gününde Borsa İstanbul, Nasıl Seyretti?Ağustos ayının son işlem gününde, Borsa İstanbul önemli kazanımlar elde etmeyi başardı. Borsa İstanbul’un Ağustos ayını kazanımlarla sonlandırmasındaki temel neden; Jackson Hole Sempozyumu’nda Yellen’in gerçekleştirdiği açıklamalarda faiz artırımı için açık kapı bırakması ve yurt içinde politika yapıcıların açıklamaları oldu. Yellen’in açıklamalarının ardından, piyasalarda FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin giderek artması pozitif bir havanın oluşmasını sağladı. Buna bağlı olarak, yatırımcıların artan risk iştahı; hem küresel hisse senetlerinin hem de Borsa İstanbul’un önemli kazanımlar elde etmesini sağladı. Politika yapıcılar ise yaptıkları değerlendirmelerde, FETÖ operasyonlarının ardından sarsılan ekonominin yeniden bir dengeye kavuştuğunu belirttiler. Yaşanan bu gelişmelerden destek bulan Borsa İstanbul, Ağustos ayını 75 bin puanın üzerinde tamamlamayı başardı.

Oldukça hareketli bir ay geçiren Borsa İstanbul’da darbe girişiminin negatif etkilerinin henüz atılamadığı net olarak görülüyor. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde; Borsa İstanbul’un kırılgan bir yapı sergilediğini belirterek, Temmuz ayı içerisinde yeniden sert dalgalanmaların görülebileceğini ifade ediyorlar. Bu yazımızda sizler için Borsa İstanbul’un Ağustos ayında nasıl bir grafik çizdiğini ayrıntılarıyla ifade etmeye çalıştık. Borsa İstanbul, şu sıralar yatırımcılar için bir hayli riskli görünmesine rağmen, gerçekleştirdiği kazanımlar da bir hayli dikkat çekici. Önümüzdeki günlerle ilgili olarak ortak kanı, 77.200 ile 77.800 bölgesi arasında dalgalanmaların görüleceği yönünde. 80 bin seviyesinin test edilmesi ise bir hayli zor görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum