Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2003’ten Bu Yana Dağıtılan Hayvancılık Desteği 33 Milyar Liraya Ulaştı

Besi ve hayvancılık yapanlara devletin verdiği destek miktarı, 2003 – 2019 yılları arasında 33 milyar lira oldu.
2003’ten Bu Yana Dağıtılan Hayvancılık Desteği 33 Milyar Liraya Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta, Tarım Şurası kapsamında belirlenen ilk eylem planı hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvancılık alanında verilen destekleri paylaştı. Bakan Pekdemirli, 2003 yılından bu yana besi ve hayvancılık yapan üreticilere 33 milyar lira destek verildiğini söyledi. Arada geçen 17 yıllık zaman zarfında, destek ödeneklerinde kayda değer oranda artış olduğunu aktardı.

2002 yılında 83 milyon lira olan hayvancılık desteği, 2019’da 5 milyar liraya ulaştı.

Hayvancılık DesteğiTarım ve Orman Bakanı Pakdemirli bazı illerdeki hayvancılık işletmelerine verilen hibe desteği hakkında bilgilendirmede bulundu. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerdeki işletmelere verilen %50 hibe desteğinin 2015 yılında başladığını söyledi.

Söz konusu uygulama kapsamında bugüne kadar 11 bin 838 kişiye 311 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarını belirtti. Bu destekler sayesinde 41 ilde toplam 2 bin 75 tesisin faaliyete geçtiğini açıkladı.

Hayvancılık alanında devletin verdiği desteklerin; koç, boğa ve teke alımları, ahır ve ağıl yapımı – tadilatları, gübre sıyırıcı, süt sağım makinesi alımları gibi alanlarda kullanıldığını söyledi. Bu alanlarda kullanılmak üzere 2019 yılında 402 kişiye 45,2 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarını belirtti.

Son 17 yıl içerisinde hayvancılığa verilen önemin ve teşviklerin arttığını söyleyen Bakan Pakdemirli 2003 – 2019 yılları arasında toplamda 33 milyar liraya ulaşan destek ödemesi dağıtıldığını açıkladı. 2002 yılında 83 milyon lira olan hayvancılık desteğinin, 2019’da 5 milyar liraya yükseldiğini ve arada geçen zaman zarfında 60 kata yakın artış olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu