Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1,29’larda Fiyatlanan USD/CAD için 1,32’ye Yükseliş Bekleniyor

Bir yılın yüksek seviyelerinde gezinen USD/CAD paritesinin FED ve petrol etkisiyle 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar 1,32’lere yükseleceği tahmin edildi.
1,29’larda Fiyatlanan USD/CAD için 1,32’ye Yükseliş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini yansıtan USD/CAD paritesi, 1,29’larda işlem görürken gelen tahmin 1,32’ye yükselişe işaret etti.

Parite, Omicron vakalarındaki artışın risk iştahı üzerinde baskı oluşturması ve Kanada Merkez Bankası’nın şahin beklentileri yanıltmasıyla Aralık 2020 sonrası yüksek seviyelerinde kalıyor. Dün en son 1,2915’te fiyatlanan majör parite, bugünkü seansa yatay başlangıç yaptı.

İlk saatlerde yükselerek 1,2925’i test etse de sonrasında yönünü aşağıya çevirerek geriledi.
USD/CAD 1,32 Yükseliş Tahmin
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Ancak bir yılın yükseklerinde güçlü seyrini sürdürdü. TSİ 12.36’da hafif ekside işlem gören parite, 1,2904 – 1,2945 aralığında hareket etti.

Haftalık bazda yüzde 0,50 artıda duran USD/CAD, aylık bazda yüzde 1,7 oranında değerlendi. Dolar karşısında zayıf kalan Kanada doları, COVID-19 vakalarının ülkede hızla yayılmasından olumsuz etkilendi.

Omicron Kanada’da baskın varyant olarak Delta’nın yerini alırken birkaç eyalet, kısıtlamaları yeniden uygulamaya çalışıyor. Parite için gelen tahminde ise CIBC Capital Markets analistleri, USD/CAD’ın 2022’nin başlarında toparlanmaya hazır olduğunu bildirdi.

Omicron’un küresel olarak yayılmasıyla yakın vadede petrol talebinin engelleneceğini ve daha fazla seyahate dönüşün, Kanada’nın turizm hizmetleri ticaretindeki tipik açığını geri getireceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu