Yatırım yapmaya başla!

Ekonomi Bakanı Zeybekci’den İhracat ve Büyüme Hakkında Önemli Açıklamalar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin yarı yıl toplantısında ülke ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda öne çıkan başlıklar haberimizin devamında...
Ekonomi Bakanı Zeybekci’den İhracat ve Büyüme Hakkında Önemli Açıklamalar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) gerçekleştirdiği, yarı yıl değerlendirme toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada FETÖ darbe girişimi başta olmak üzere birçok konuya değinen Zeybekci, ekonominin önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceği hakkında da bilgiler verdi. Konuşmanın ana konusu ise Türkiye’nin ihracat alanında yaptığı çalışmalar ve büyüme oranları oldu.

Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi gününde bile Türk ekonomisinin sarsılmadan, dimdik ayakta olduğunu söyledi.

İhracatı ve ihracatçıyı desteklemek adına, Ekonomi Bakanlığı olarak bir seferberlik başlattıklarını ifade etti.

Bu konuda yaptıkları önlemleri ve çalışmaları anlatan Zeybekci geçtiğimiz hafta İran’a bir ziyaret düzenlemişti. Bu ziyaretin kapsamında ise; 2015 yılının Ocak ayında yürürlüğe giren 265 ürünü içeren, Tercihli Ticaret Anlaşması’na 120 yeni ürün daha eklenmesi için görüşmelerin yer aldığını söyledi. Yaptıkları bu çalışmalar sayesinde de geçen yılın son 2 ayından başlamak üzere, ihracatın hızla artış gösterdiğini bildirdi. Ayrıca küresel ihracatta yılın ilk 4 ayı itibariyle, %8 oranında bir artış meydana geldiğini de sözlerine ekledi.

Tahran’da çok sayıda ihracatçımızın yer aldığı, Türkiye Ticaret Merkezi binası açıldı.

Nihat Zeybekci, açtıkları bu bina sayesinde oradaki ihracatçılarımızın masraflarının %70 oranında azalacağını ve bu projeyi 21 ülkede daha yapacaklarını ifade etti.

İlk çeyrekte %5 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi için, ikinci çeyrekte daha iyi bir artış beklediklerini söyledi.

İlk çeyrekteki büyümenin %2.2’lik kısmının ihracattan geldiğini söyleyen bakan, ihracat alanında başlattıkları çalışmalar sayesinde, ikinci çeyrekte daha iyi bir büyüme beklediklerini belirtti. Ayrıca ihracatın katkısının önümüzdeki 4 çeyrekte de büyümeyi destekleyeceği düşünülüyor.

Türkiye G-20 üyesi ülkeler arasında, büyüme performansında üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye bu konumunu Endonezya ile birlikte paylaşıyor. Kamu borcu konusuna da değinen Bakan Zeybekci; Türkiye’de milli gelire oranla %28,3 olan kamu borcunun, AB’de %84 ve avro bölgesinde %89 seviyesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dış ticaret hacminin ilk yarı yılda 185,8 milyar dolara, dış ticaret açığının ise 30,9 milyar dolara çıktığı bildirildi.

Net dış ticaret resmini görebilmek için; serbest bölgeler üzerinden gerçekleştirilen net ticareti, bavul ticaretini ve hizmet ticaretini baz almamız gerektiğini söyleyen Zeybekci, bu doğrultuda toplam mal ve hizmet ihracatının 190 milyar dolar, ithalatın ise 216 milyar dolar gerçekleştiğini belirtti.

2002 yılında dış ticarette Türk lirası kullanımı %0,6 iken, bu oran günümüzde %6,5’a yükseldi.

Yılın ilk yarısında %8.7 artış gösteren ithalatta en büyük pay petrol ve altından geldi.

Dünya altın ticaretinin merkezi olmak istediklerini söyleyen Nihat Zeybekci, hem işlenmiş hem de külçe altın alanında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Katar krizi konusunda yöneltilen soruları da yanıtlandıran bakan; şu an için bizim açımızdan herhangi bir problem olmadığını, körfez ülkeleri arasında yaşanan bu krizin de en yakın zamanda çözüleceğini ümit ettiklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum