Yatırım yapmaya başla!

Zenginler Harcama Yapmayı Bıraktı! Durum Bir Resesyona İşaret Ediyor

Zenginlerin mülkten mücevherlere varana kadar hemen her alanda harcamalarını azaltması, resesyon korkularını artırdı. İşte mevcut durum ve yorumlar;
Zenginler Harcama Yapmayı Bıraktı! Durum Bir Resesyona İşaret Ediyor

Zenginlerin harcamalarını azaltırken, orta sınıf ve daha geniş tüketici kesimlerinin harcamalarına devam etmeleri ekonomistler tarafından yorumladı. Buna göre varlıklıların ani geri çekilişinin ekonominin geri kalanı üzerine gölge düşürebileceği ve büyüme üzerinde daha fazla engel oluşturabileceği söylendi.

Sonuçta lüks gayrimenkuller finansal krizden bu yana en kötü yılını geçirirken Manhattan gibi pahalı pazarlar, satışların üst üste altıncı çeyrektir düştüğünü görüyor.

Redfin’e göre ikinci çeyrekte ABD’deki konut satışları 1.5 milyon dolarlık değerde kalarak yüzde 5 düşüş sergilemişti.

ABD Konut Satış DüştüÜnlü Barney iflas başvurusunda bulunurken Nordstrom arka arkaya üç çeyreklik düşüş kaydetmiş, bu arada günlük tüketiciye hitap eden Wal-Mart ile Target ise beklenenden daha güçlü trafik ve büyüme rapor etmişti. Bu ayki Pebble Beach otomobil açık artırmaları da beklentileri karşılamamıştı. 1 milyon dolar ya da üzeri fiyattan satışa sunulan otomobillerin yarısından daha azı satılabilmişti. Ancak 75.000 doların altında fiyatla satılan otomobiller hızlıca tükenmişti.

İlaveten 2019’un ilk yarısında sanat müzayede satışları yıllardır ilk kez düşüş gösterirken Sotheby’s satışları yüzde 10, Christie’s satışları da aynı döneme göre yüzde 22 geriledi.

2019 Müzayede Satış Düştü Harcamaların azalması için pek çok neden olduğu öne sürülürken bunlardan bir tanesi vergi değişiklikleri olarak belirtildi. Bazı zenginler yüksek harcamalarına devam etse de yakın zamanda ki veriler ABD’li zenginlerin cüzdanlarını kapatmaya başladıklarını ortaya serdi.

Harcamalarının daha da düşmesi durumunda ise geniş ekonominin acıyı hissetmeye başlayacağı tahmin edildi. Örneğin Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, gelir sahiplerinin üst düzey yüzde 10’unun tüm tüketici harcamalarının yaklaşık yarısını oluşturduğunu dile getirdi.

Ancak söz konusu kesimin son iki yıldaki harcamaları düşmüş, orta sınıf için harcamalarsa hızlanmıştı.

ABD Zengin Harcama Son İki Yıl Düştü Zandi de; “Yüksek gelirli tüketiciler harcamalarını daha fazla geri çekerse, bu ekonomik genişleme için önemli bir tehdit olacak, iş büyümesi daha da yavaşlarsa, işsizlik artmaya başlayacak, orta gelirliler harcama yapmaktan vazgeçecek, bu da ekonomik gerileme ile sonuçlanacak” diyerek endişeyi açıkladı.

Diğer taraftan zenginlerin tasarrufları da son iki yılda sıçrayarak varlıkların nakit biriktirdiğini ortaya çıkardı. Zenginlerdeki durgunluğun iki ana nedeni değişken piyasalar ve yavaşlayan küresel büyüme olarak belirtildi.

En zengin yüzde 10’luk kesim, ABD’deki hisselerin yüzde 80’inden fazlasına sahipti bu da piyasalardaki son dalgalanmalara karşı çok daha hassas olmalarını açıklıyordu.

En Zengin Yüzde 10 Kesim ABD Hisse Yüzde 80 Sahip Ayrıca varlıklı kişilerin birçoğu yurtdışında iş yapan ya da dışarıdaki olaylara maruz kalan şirketlere sahip olduğundan, onlar dünya çapındaki ekonomik fırtınalar için bir nevi erken uyarı sistemi haline gelmişlerdi. Ne var ki orta sınıf tüketici, güçlü istihdam ve göreceli istikrarlı bir konut piyasası tarafından desteklenmekteydi. Kısacası 10 yıldan uzun zamandır zenginler tarafından belirlenen ABD ekonomisi, şimdi tersine döndü.

Mevcut durumda yatırımcı sınıfı tüketici durgunluğuna işaret ederken işleri iyi giden taraf küçük işletmeler oldu. Zenginlerin hala harcayacakları servetleri olsa da en üst kesimdeki harcama, güven ve kesinlikle yönlendiriliyordu. Ve şu anda üst kesim, hem küresel piyasalar hem de ticaret savaşı nedeniyle söz konusu faktörlerden ikisinden de çok az miktarda buluyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Fakirlerde para kalmadı zenginlerde zaten cimridir millette paramı kaldı ki devletin boşaldı bizimde kumbara boşaldı hoş hiç olmayan kumbara


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum