Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen Etkisiyle Sert Düşen Dolar/TL’yi Uzmanlar Yorumladı!

Son günlerde Dolar/TL cephesinde oldukça önemli dakikalar yaşanıyor. Detaylar geliyor...
Yellen Etkisiyle Sert Düşen Dolar/TL’yi Uzmanlar Yorumladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü açıklanan verilerin ardından dolar, küresel çapta tırmanışa geçmişti. Açıklanan veriler ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızla büyüdüğünü göstermekteydi. Bu verilerin ardından piysalarda, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yeni yılın üçüncü toplantısında yeni bir faiz artırımına gideceği beklentisiyle dolar tırmanışa geçmişti. Ancak doların tırmanışı, yurt içi piyasalarda etkisini tam anlamıyla hissettiremiyordu. Haftanın en önemli gündem maddesi ise ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in gerçekleştireceği konuşmaydı. Yellen geçtiğimiz günlerde New York’ta Ekonomi Kulübü Etkinliği’nde konuştu.

Yellen FED’in faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceğini ifade etti. Yellen’in açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yellen’in bu açıklamasının ardından ise dolar, küresel çapta sert düşüşler yaşamaya başladı. Yurt içinde ise dolar, Türk Lirası karşısında adeta eridi. Dolar yaşadığı düşüşlerde 2,83 seviyesinin altına kadar geriledi. Yellen’in açıklamaları sonrası Dolar/TL’de görülen düşüşün ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmeler sonrası ise yatırımcılarda tedirginlik başladı. Dolar/TL’nin yaşadığı düşüşler ve seyriyle ilgili olarak Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Grup Müdürü Halil Serkan Bulut ve Venbey Yatırım Portföy Aracılığı Birim Müdürü Yücel Tonguç Erbaş bugün oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Uzmanların açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“2,82 tekrar dolar almak için olumlu bir seviye…”

Bulut, Dolar/TL’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada Türk Lirası varlıklarında değerlenme ihtimalinin güçlü olduğunu belirterek; yine de bazı risk unsurlarının bulunduğunu söyledi. Kurda daha fazla düşüş için bir miktar daha yerin olduğunu belirten Bulut, önümüzdeki ay yaşanacak işlemlerde biraz daha ayrışmaların yaşanacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Bulut, TCMB Başkanı Başçı’nın görev süresinin dolacağını belirterek; faiz indirimleri için ortamın oluştuğunu söyledi. FED’in Nisan ayı toplantısının tehlike arz etmediğini belirten Bulut, içeride Merkez Bankası’ndan atama konusunda sıkıntı olması ve anayasa süreciyle ilgili sürpriz tedirginliklerin oluşabileceğini dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Bulut, kurda 2,82 seviyesinin oldukça önemli olduğunu belirterek; teknik anlamda 2,82’nin altına inilmesi durumunda 2,75 seviyelerinin konuşulabileceğini söyledi. Son olarak ise Bulut, 2,82’nin tekrar dolar maliyetlenmek için olumlu bir seviye olduğunu ifade etti.

“Kurun 2,80-2,82 aralığına gelme ihtimali arttı!”

Erbaş, yaptığı değerlendirmede kurda 2,85 seviyesinin 200 günlük ortalama açısından oldukça kritik bir seviye olduğunu söyledi. FED Başkanı Yellen’in açıklamalarıyla ilgili olarak ise Erbaş, Yellen’in açıklamalarının yurt içi piyasalara oldukça önemli bir destek sağladığını belirterek; kurun 2,80-2,82 aralığına gelme ihtimalinin arttığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Erbaş, kurda 2,80’in altına inilmesi için içerideki risklerin ne şekilde atlatılacağının önem kazanacağını söyledi. Son olarak ise Erbaş; 3 seviyesinden 2,83’lere gelindiği hızda, 2,80’in altını görme ihtimalinin olamayacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar