Paylaşım

Yatırımcılar FED Öncesi Dolar Alıyor


 

Aylardır devam eden, arttı artacak beklentileri ile piyasaları etkisi altına alan faiz artırımı cephesinde belki de son noktaya gelindi. Çok yüksek ihtimalle faiz artırımı kararı çıkacak olan toplantı öncesinde yatırımcıların çoğu dolara yöneldi.

Dün başlayıp bugün sona erecek olan FED’in yılın son toplantısı öncesinde, yatırımcılar dolar almaya yöneldi. Öte yandan 1994, 1999 ve 2004 yıllarında faiz artırımı sonrasında doların baskılanması durumunu da göz ardı edemiyorlar. Doların 6 önemli para birimi karşısındaki değerini takip eden Intercontinental Exchange Dolar Endeksi, kazancını korumaya devam ediyor.

Sydney’de Commonwealth Bank stratejistlerinden Elias Haddad; “Para piyasaları FED’in faiz artışını tam olarak iskonto etmedi. Dolayısıyla ABD dolarının yukarı yönlü bir tepki vermesi için hala alan var. FOMC’nin faiz artırım sürecinin kademeli olacağını vurgulamasını bekliyoruz. Bu da dolardaki yukarı yönlü trendi tersine çevirmeyecektir; ama yavaşlatacaktır,” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

ABD’nin en son ki faiz artırım süreci Haziran 2004’te başlamış ve ilerleyen altı ayın beş ayında dolarda bir baskı görülmüştü. Fakat ertesi yılın neredeyse tamamında dolarda pozitif bir seyir izlendi. Benzer şekilde 1999 yılında yapılan faiz artırımından sonra dolar %3 oranında değer kaybetmişti.

FED Başkanı Janet Yellen, faiz artırımı kararı alınması durumunda bu artışın kademeli bir şekilde yapılacağının bilgisini daha önce yaptığı açıklamalarda vermişti. Traderlerin merak ettiği ve tahmin yürüttüğü diğer konu ise gelecekte faiz artırımının ne zaman ve nasıl yapılacağı yönünde.

Dolar endeksi, 11 Aralık’tan bu yana %2.5 kadar değer kaybetti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de kısa vadeli bir satış dalgasına maruz kalabileceği endişesiyle dört günden bu yana ilk düşüşünü yaşadı ve 1,224.32 puan seviyesine indi. 16 önemli para biriminin 11’i karşısında zayıflayan dolar endeksi, bu sabah itibariyle 98.103 puana geldi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın