Yatırım yapmaya başla!

Wall Street, FED’in Kısa Vadeli Borçlanma Oranları için Agresif Çabalarından Endişeli

FED'in finansman sorunlarının çözülmesi için gösterdiği çabalar, Wall Street'in bazı tehlikeler nedeniyle endişe duymasına neden oluyor.
Wall Street, FED’in Kısa Vadeli Borçlanma Oranları için Agresif Çabalarından Endişeli

Wall Street, Federal Rezerv’in kısa vadeli borçlanma oranlarını kontrol etme konusunda agresif çabalarının, bazı tehlikelere yol açmasından endişe duyuyor. Merkez Bankası, bir aydan daha uzun süre önce bankaların birbirlerinden borç para almaya gittikleri gecelik borç verme yeri olan repo pazarında ortaya çıkan sorunları gidermek için agresif bir şekilde çalışıyor

Nakit sıkışıklığı, çeşitli oranlarda yükselişe yol açarak FED’in uygun likidite seviyelerini sürdürmek için programlar başlatmasına neden oldu. Çalışmalar şu ana kadar gayet iyi bir şekilde çalışsa da finans uzmanları piyasa sorunlarının çözülmediğinden ve finansman sorunlarının tekrar ortaya çıkmasından korkuyor.

Bianco Araştırma Başkanı Jim Bianco, “Repo pazarı, FED tarafından uyuşturuldu. Bir süre için sorun değil. Fakat benim endişe duyduğum şey, ilacı almanın ve normale döndürmenin bir yolunu bulamadıkları ve bu onlar için daha uzun vadede bir sorun olacak,” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar, uzun süredir FED’in piyasayı elinde tutmasından trilyonlarca dolarlık likit enjekte etmesinden ve faiz oranlarını finansal kriz sırasında ve sonrasında yapay olarak düşük tutmasından şikayet ettiler. Yine de bunun farklı bir durum olduğu söyleniyor.

Ekonomiyi tekrar sağlığına kavuşturmak yerine FED, bankaların yeterli rezervi olduğundan emin olmak için bilançosunu kullanıyor ve işlerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için sistemden yeterli miktarda sermaye akıyor. Bu çaba aynı zamanda FED’in kullandığı 25 baz puanlık hedef aralığında kendi gecelik fon oranını korumaya yöneliktir.

İyileşmeden Önce Muhtemelen Daha Kötüye Gidecek

İyileşmeden Önce Muhtemelen Daha Kötüye GidecekMerkez bankası bu ayın başlarında, başlangıçta ayda yaklaşık 60 milyar dolarlık kısa vadeli Hazine bonolarını hedef alacak yeni bir tahvil alım programı açıkladı. Program geçen hafta yaklaşık 20 milyar dolarlık alımlarla başladı.

Bilanço genişlemesi başladıktan sonra fon oranı hedef aralığının en üstüne çıkmış, birkaç gün için yüzde 1,9 oranında veya fazla banka rezervlerine olan faizin 10 baz puan üzerine çıkmıştır. Bunun fon oranı için bir korkuluk görevi görmesi bekleniyor.

Repo oranı da benzer şekilde yükseldi ve bir noktada yüzde 2 seviyesinde tutundu. Piyasa profesyonelleri, faktörlerin bir araya gelmesinin FED’in piyasa dengesini zorlaştırmasından endişe duyuyor.

Bianco, FED’in teminat karşılığında nakit sağlamada kredi kalitesi konusunda yeterince fark edilmediği konusunda ısrar ediyor. Diğerleri ise yılın kapanmasıyla ne olduğuyla ilgileniyor. Bankalar da gecelik piyasalarda nakit akışını sürdürmekten ziyade likidite yükümlülüklerini artırmaya odaklanıyor.

J.P. Morgan Chase’ten Joshua Younger liderliğindeki gelir analistlerinin açıkladığı bir notta, “Yıl sonu geldiğinde tüm bunların iyileşmeye başlamadan önce bizim görüşümüze göre daha da kötüleşmesi muhtemel,” ifadelerine yer verildi. Younger ise geçen haftaki oran artışını, repo piyasalarında herkesin çözülmediğinin bir göstergesi olarak işaret etti.

FED, hazine ihalelerinin büyük yerleşim yerlerinin Eylül ayının sistemden para aktaran rahatsızlığının temelinde olduğunu söyledi. Ancak Younger, mazeret olarak hizmet etmek yerine bu tür olayları daha çok uyarılara benzetti.

Younger, “Yeni bakış açımızın yararları göz önüne alındığında, FED’in seçtiği çözümün operasyonel sorunlarına getirdiği kısıtlamaları vurgulayarak bu hamleleri izlemenizi tavsiye ediyoruz,” dedi.

Hazine bonolarını satın almanın yanı sıra FED, gecelik piyasaların mizahi kalması için bir dizi geçici operasyon yürütüyor.

Bilanço Çok Daha Büyük Bir Anlaşma

Bilanço Çok Daha Büyük Bir AnlaşmaKonunun merkezinde FED’in ne kadar banka parası veya rezervi olması gerektiği yer alıyor. Merkez bankası, her ay belirli bir vadeye kadar tahvil getirisinin kaybedilmesine izin vererek rezerv seviyesini 600 milyar dolardan fazla azaltmıştı.

Bununla birlikte nicel sıkılaştırma olarak adlandırılan operasyon, FED’in gerçekten geniş bir rezerv rejiminde çalışıp çalışmadığına dair güven sarsıntısı gibi görünüyor.

Bianco, FED’in piyasaya yardım etmesinin bir yolunun da rezerv durumunu ciddiye aldığını göstermek olduğunu söyledi. Bilanço azaltma işleminin, Ekim 2017’de başlamasına başkanlık eden Eski FED Başkanı Janet Yellen, sürecin arka planda devam edeceğini ve şu anda finans toplumunda geniş çapta elde edilen boya kurumasını izlemek gibi olacağını belirtti.

Benzer şekilde, şu anki Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell, Aralık ayında sürecin ‘otopilot’ üzerinde ve piyasaların daha da sıkılaştırıldığının sinyalleri olarak sıralayan başka bir karakterizasyon olduğunu söylemişti.

Bianco, “Federal Rezerv’in söylediklerinin çok daha büyük bir anlaşma olduğunu öğreniyoruz. Bilançodaki hareketlerin söylediklerinden çok daha önemli olduğunu kabul etmeliler,” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda Bianco, FED’in bankalar için kendi likiditesinin ve sermaye gereksinimlerinin borç verme portallarını sakatlayıp doldurmadığını daha derinlemesine araştırması gerektiğini söyledi. FED yetkilileri şu ana kadar yönetmeliklerden bahsetti ancak kuralları gözden geçirme taahhüdünde bulunmadı.

FED yetkilileri, kendileri için birkaç noktaya değindiler. Eylül ayının stresi sırasında alınan önlemlerin işe yaradığı ve yatırımcıların mevcut bilanço genişlemesini, krizi ele almak için alınan parasal gevşeme önlemleriyle karıştırmaması gerektiği yönünde.

New York FED Başkanı John Williams, Cuma günü yaptığı konuşmada, “Açık piyasa operasyonlarımız federal fon oranını hedef aralık dahilinde tutmayı başarmış ve kısa vadeli fon piyasalarında istikrarı sağlamlaştırmıştır. Aynı zamanda, son deneyimler yeterli rezerv çerçevesinin başarılı bir şekilde işletilmesi için önemli dersler verdi,” ifadelerini kullandı.

Williams, FED’in rezerv durumunu izlemeye devam edeceğini ve planın özelliklerini uygun şekilde ayarlayabileceğini de sözlerine ekledi. Yne de Goldman Sachs ve Bank of America Merrill Lynch de dahil olmak üzere Wall Street’teki diğerleri, gecelik fon pazarlarındaki olası aksaklıklar konusunda uyardı. Ancak BofAML yıl sonu meselelerinin tipik olarak sınıflandırılabileceğini söyledi.

BofAML’de forex stratejisti Athanasios Vamvakidis, “Bilanço genişlemesi, FED’in kendisini nicel sıkılaştırmaya çok uzun süre devam ettirdiği, kazdığı rezerv deliğini sabitlemeye yarayan gerekli bir adımı ve FED’i bol miktarda rezerv rejimine sıkıca yerleştirip repo işlemlerinden kalıcı bilanço büyümesine doğru hızlı bir kaymayı temsil eder,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum