Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Dikkatli Olsa da Apple Devlerin İçinde En İyi Performans Gösteren Hisse Oldu

Apple bu yılki en büyük 40 ABD hisse senedi arasında en iyi performans gösteren hisse olarak belirtildi.
Wall Street Dikkatli Olsa da Apple Devlerin İçinde En İyi Performans Gösteren Hisse Oldu

Bu yıl en iyi performans gösteren hisselerden biri olan Apple, aynı zamanda analistlerin tahminlerinde en çok yanıldıkları isim oldu. Daha açığı teknoloji devi 2019’da yüzde 82 seviyesinde artarak en büyük 40 ABD hissesi arasında en iyi performans gösteren olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte Apple, Bespoke Investment Group’a göre analistlerin satış değerlendirmelerinde en büyük artışı gören hisse de oldu. FactSet’e göre Apple için yapılan sat önerileri bu yıl şirketi kapsayan 44 analist arasında sıfırdan beşe yükseldi.

Bespoke, bunun en büyük 40 hisse senedi arasında en yüksek satış derecelendirmesi yüzdesi olduğunu belirtti. Maxim Group ve Rosenblatt Securities dahil bu yıl Apple hisselerinin derecesini düşüren analistlerin, gelecek yılın düşük iPhone satışları ve artan ticaret gerilimleriyle ilgili endişeleri dile getirdikleri vurgulandı.

Yine de Apple hisseleri, tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmanmayı başardı ve iPhone üreticisini piyasa değerine göre en değerli şirket haline getirdi.

 Apple 2019 En İyi Performans Gösteren Hisse OlduAmazon, Facebook, Microsoft dahil olmak üzere diğer tüm FAANG şirketlerinin ise bu yıl sat önerilerinde bir düşüş gördüğü aktarıldı. Apple hisseleri için düşürülen değerlendirmelerde en etkili faktör ticaret savaşı oldu.

Çünkü daha yüksek tarifeler, ABD’li teknoloji devi için tedarik maliyetlerini artırabilir ve iPhone satışlarını raydan çıkarabilirdi. Kaldı ki Mayıs ayında ABD ile Çin arasındaki gerilim yükselirken, Apple’ın hisseleri de büyük bir darbe almıştı. Rosenblatt bu ayın başlarında, kanal kontrollerine dayanarak iPhone satışlarının Çin’de yıldan yıla yüzde 30 azaldığını, bunun da Apple için bir üretim kesintisi dalgasına yol açtığını belirtti.

Bu yıl hisse senedine yardımcı olan şey ise Apple’ın işini iPhone’lardan hizmetlere ve giyilebilir cihazlara doğru çeşitlendirme çabasıydı. Apple TV, Apple Watch ve Airpods’un lansmanı ile teknoloji devi, akıllı telefonlarına talepten kaynaklanan kayıpların bir kısmını dengelemeyi başardı. Yaklaşan 5G döngüsü için coşku da stoğu kaldırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum