Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcısı Korkulu, Analisti Endişeli Wall Street Piyasaları

ABD piyasalarından sıçrayan pozisyon yönleri küresel piyasaları baskılarken, Wall Street borsalarındaki kargaşa yatırımcıları endişelendiriyor.
Yatırımcısı Korkulu, Analisti Endişeli Wall Street Piyasaları
Yorum

Küresel piyasalarda Çarşamba günü Avrupalı hisse senetleri yatırımcılarının sinirleri dramatik dalgalanmalarla test edildi. Asya varlıklarında izlenen zayıf ticaret gününde baskılı bir tablo gerçekleşti. Stoxx Europe 600 %1.2 oranında değer kazandı. Asya tarafında Nikkei %0.4, Güney Kore Kospi’si %0.4 ve Hong Kong Hang Seng’de %0.4 oranında değer kaybetti. 

ABD’den Asya’ya yansıyan sermaye piyasalarındaki gelişmeler Ekim ayında yükselen jeopolitik gerginlikler ve son zamanlarda güçlü kurumsal gelir artışının yakında sona ereceği edişesi yatırımcıyı tedirgin etti. Commerzbank’tan bir ekonomist yatırımcıların endişe duyduklarını ve onların sarsılmalarının bir süredir devam ettiğini belirttiği sözleri ile teyit edilen olumsuz bir hava gözlemlendi. 

Salı gününde Dow Jones ticaretin son saatlerinde meydana gelen kayıpların çoğunu telafi etmeden önce yaklaşık olarak 550 puan düşüş kaydetmişti. Analistlere göre son zamanlarda kaydedilen tabloların ABD’de uzun bir büyüme döneminin sona ermesinin habercisi mi yoksa sadece geçici bir düzeltme mi olduğu konusunda fikir ayrılıkları hat safhada. 

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Başkan Trump Salı Günü verdiği demeçte FED Başkanı Jerome Powell’ı eleştirmişti. Gelişmeleri Merkez Bankası Başkanına yükleyen Trump büyümeyi tehdit eden ve faiz oranlarını seven başkan konusunda yanılmış olabileceğini dile getirmişti. 

Devam Eden Kargaşa Kısa Vadeli Olmayabilir

Yön Belirsizliği Kısa Vadede Bir Çözümle KarşılanamayabilirPayden & Rygel Investment Management’dan gelen açıklamaya göre para politikasında sıkılaşmanın gerçekleşen güncel tabloları açıklamaya yeterli olmadığını ve jeopolitik gerginliklerin en büyük belirsizlik kaynağı olduğunu belirtiliyor. Resmi karmaşıklaştıran şeyin bir dizi yabancı faktör olduğuna dikkat çekilirken, bu fiyatlamaların çok zor olduğunu bu nedenle kısa vadede piyasalarda görülebilecek hareketlenmenin artabileceği söylendi.  

Gelişmeleri toparladığımızda ABD piyasalarında gözlemlenen volatilite, satış dalgası pozisyonuna derinleştiğinde bulaşıcılığı artan bir hastalık gibi küresel boyutlar kazanıyor. Asya ve Avrupa’yı tesiri altına alan bu küresel dalga Türk varlıkları üzerinde TL dolar karşısında değer kaybetmediği müddetçe çok yansımıyor. Geçtiğimiz günlerde TL’de kazanılan değer artışlarını baz aldığımızda küresel piyasalarda ciddi boyutlar kazanan satış dalgasının Borsa İstanbul’a uğramadığını kaydetmiştik.

Wall Street Yine Ekside

Dow Jones Pozitif Grafiğin Ardından Piyasalara Paralel EksideBugün de açılışlarını ekside yapan iki Wall Street borsasında görünüm S&P 500 11,14 puan eksiyle 2.729,64, Nasdaq 48,98 puan düşüşle 7.388,55 iken açılışında pozitif bir grafik çizen ancak kazanımlarını tekrar iade eden Dow Jones 7,23 puan geri çekilme ile 25.184,20 seviyesinden işlemlerine devam etmekte.

Avrupa piyasalarına baktığımızda DAX 43,44 puan primlenme ile 11.317,72, FTSE 100 53,17 puan artışla 7.008,38 ve CAC 40 49,82 puan yükselişle 5.017,51 seviyesinden işlem görmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu