Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen’in Türkiye Yatırımının Ardından AP Başkanı Weber “Vazgeçin” Çağrısı Yaptı!

Alman otomobil şirketi Volkswagen'in yeni bir fabrika kurma hakkını Türkiye'den yana kullanmasının ardından açıklama yapan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Weber, yatırım hakkında pek de olumlu olmayan görüşlerini açıkladı.
Volkswagen’in Türkiye Yatırımının Ardından AP Başkanı Weber “Vazgeçin” Çağrısı Yaptı!

Almanya’nın otomobilde lider markası Volkswagen, bir süredir yeni bir fabrika yeri belirleme konusunda Bulgaristan ve Türkiye arasında bir seçim yapma aşamasındaydı.

Yatırım hakkını Türkiye’den yana kullanan ünlü şirket, birkaç gün önce Manisa’da fabrika kurmaya yönelik net bir karara vardı ve resmi olarak Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş.’yi kurdu.

Volkswagen’in söz konusu bu yatırımı için 1.4 milyar Euro’yu gözden çıkardığını ve bu yatırımı Türkiye’de uygulama kararını duyan Bulgaristan, tepkisini sert bir şekilde gösterdi.  Bununla birlikte firmanın Türkiye yatırımını engellemek isteyen pek çok Avrupalı harekete geçti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Manfred Weber, Volkswagen’in Türkiye’deki yatırımına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AP Başkanı WeberTürkiye’ye olan olumsuz fikirleriyle tanınan Weber, Alman devi markayı Türkiye’de yatırım yapmasından dolayı kınadığını bildirdi. Tepkisini oldukça sert gösteren Weber, Manisa’ya fabrika kurulmasına karşı çıktı. Volkswagen’in yatırım kararını yeniden değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa’da Türkiye yatırımlarını desteklemeyen çok sayıda grup Weber’in bu görüşlerine hak verirken, tüm bunlardan etkilenmeyen Volkswagen, yaklaşık 1 milyar lirayı bulan sermayeyi gözden çıkararak Manisa’da şirketini kurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Alman devine ait MAN şirketinin Ankara Akyurt bölgesinde bulunan arazisinin yatırım yeri olarak belirlendiğini açıkladı.

Mustafa VarankSöz konusu bu yatırım tutarının 425 milyonu bulduğuna ve bu sayede 700 kişiye istihdam sağlanacağına işaret eden Varank, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını belirtti.

Türkiye ve Almanya arasındaki iş birliğinin ticaret, yatırım ve turizm alanının yanı sıra Almanya’da yaşayan 3,5 milyon Türk vatandaşının sayesinde güçlendiğini söyledi. İkili ilişkilerin güçlendirilmesi için kurumsallaşmanın önemine dikkat çekti.

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Türkiye ile bir yatırım yarışına girdiklerini, Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapmayı seçmesinin eşit olmayan rekabet şartlarından kaynaklandığını dile getirdi. Duruma tepki gösteren ülke, Türkiye’nin bazı ayrıcalıklara sahip olmasının adil bir seçim ortamı yaratmadığından yakındı.

Ülkesinin ulusal radyosu BNR’ye görüşlerini bildiren Plevneliyev,“Bu kesinlikle eşit bir mücadele olmadı. Zira görünene göre Türkiye, kurallara hiç bağlı kalmadı ve ortak pazar kurallarına ilgi göstermedi” yorumunda bulundu. Ardından Türkiye Gümrük Birliği üyesinin bütün haklara sahip olup aynı zamanda hiçbir zorunluluğu bulunmadığını ekledi.

Öte yandan Türkiye’deki üretimine Manisa’da devam edecek olan Volkswagen’in bölgedeki fabrikası 1,3 milyar Euro’luk yatırımla 2022 yılında faaliyete geçecek.

Üretime Manisa'da Devam EdecekSöz konusu bu fabrikada Skoda’nın Karoq ve Seat’ın Ateca modellerinin üretimi yapılacak. Yıllık 300 bin araç üretim kapasitesi bulunan tesiste ilk etapta 500 bin personele iş imkanı sağlanacak.

Volskwagen’in yatırım kararını bildirmesinin ardından canlanmaya yönelen gayrimenkul sektörü, durumdan olumlu etkilendi. Fiyatların neredeyse İstanbul ile yarıştığı Manisa’da kiralık ve 1+1 dairelere yoğun bir talep mevcut. Sektör çalışanları aynı daireyi günde yaklaşık 35-40 kişinin sorduğunu belirtirken, fabrika kararının konuttaki fiyatların artırdığını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum