Yatırım yapmaya başla!

Vergi Borcu Yapılandırmasında Sona Gelindi

Vergi borcu yapılandırmasında son başvuru süresi bugün doluyor. Borcunu yapılandırmak isteyenlerin hangi yolu izlemeleri gerektiği ve hangi borç türlerinin yasadan yararlandığı haberimizin devamında...
Vergi Borcu Yapılandırmasında Sona Gelindi

Vergi borcu olanların, borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuru süresi bugün yani 30 Haziran’da doluyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal; vatandaşlara fırsattan yararlanmaları çağrısı yaptı. Ek olarak süre uzatımı olmayacağını söyleyen Ağbal, yeni bir yapılandırma da yapmayacaklarını söyledi.

Bu yasa daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapmamış kişiler için de bir imkan sağladı. Yapılandırmadan yararlanan ve borçlarını taksitlendiren kişiler, yeni yasadan yararlanamıyor. Peki vergi borcu yapılandırması kapsamına hangi alandaki borçlar giriyor?

31 Mart 20107 tarihi itibariyle belirlenen gümrük vergileri, vergi cezaları, sigorta primleri, idari para cezaları, topluluk sigortası primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, her türlü gecikme, zam, gecikme zammı ve gecikme faizi gibi borçlar dahil ediliyor. Bu tür borçlar yasa kapsamı içerisinde yer alıyor. Ve yeniden hatırlatalım yapılandırma başvurusu için son gün 30 Haziran!

Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Saydığımız borç türlerinden herhangi birine sahip olan vatandaşlar, yapılandırma başvurularını birkaç farklı yollar yapabilirler. Bunların ilki bağlı olunan vergi dairesine gidip birebir başvuru yapmaktır. Yine başvurularınızı bu vergi dairelerine posta yoluyla da ulaştırabilirsiniz ki son gün için tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. En çabuk ve kolay olan yöntem ise internet üzerinden yapılan başvurular. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden birkaç dakika içerisinde yapılandırma başvurunuzu yapabilirsiniz.

Normalde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, il özel daireleri ve belediyelere olan borçlar 31 Mart 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyordu. SGK’ya olan borçlar için de son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017 olarak belirlenmişti. Ancak yasa ile yapılandırılan borçlar, bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenebilecek. Borçların türüne göre 18 veya 36 aylık eşit taksitlere bölünecek.

Yapılandırma Kapsamına Hangi Borçlar Giriyor?

Yapılandırmadan yararlanacak olan borç türlerinden az önce kısaca bahsetmiştik. Daha ayrıntılı bir şekilde listeleyecek olursak;

  • Maliye Bakanlığında tahsil edilen, Vergi Usul Kanunu Kapsamına giren, 31 Mart 2017 tarihi dahil daha önceki dönemlerde ödenmesi gereken borçlardan kaynaklanan vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları da yasa kapsamında yer alıyor.
  • 31 Mart 2017 tarihinden önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zammı.
  • 31 Mart 2017 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin, vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları.
  • Yine 31 Mart 2017 tarihinden önce Askerlik Kanunu, Milletvekili Seçim Kanunu, Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Anayasa Değişikliklerinin Halkoyunu Sunulması Hakkında Kanun, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimleri Hakkında Kanunu gereğince verilen idari para cezaları ve bunlardan kaynaklanan gecikmeler de yapılandırma kapsamında yer alan borç türleri arasında sayılıyor.
  • Gümrük Kanunu kapsamında, gümrük yükümlülüğü doğan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre gümrük vergileri, gecikme faiz ve zamları.
  • SGK’ya bağlı olarak takip edilen, tahakkuk edildiği halde ödenmeyen; her türlü sigorta primleri ve tüm bunlara bağlı olarak ortaya çıkan zam ve gecikme faizleri.
  • 31 Mart 2017’ye kadar herhangi bir durumdan kaynaklanan idari para cezaları ile bunlara bağlı olan gecikme zam ve faizleri.
  • 31 Mart 2017 öncesine ilişkin damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile yine bunlara bağlı zam ve faizler.
  • İl özel daireleri tarafından takip edilen asli ve fer’i amme alacakları.
  • 2017 yılına ait emlak ve çevre temizlik vergisi hariç, belediyelere ödenmesi gereken vergiler. Bunlara su, atık su ve atık ücretleri de dahil.

Tüm bu saydığımız borç türleri son başvurusu 30 Haziran olan yeniden yapılandırma yasası kapsamında yer almaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum