Yatırım yapmaya başla!

Varlık Barışı Uygulamasında Tanınan Süre 6 Ay Uzatıldı

Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışındaki varlıklarının Türkiye'ye getirilmesinde vergi avantajı sağlayacak Valık Barışı uygulamasında süre uzatıldı. İşte detaylar;
Varlık Barışı Uygulamasında Tanınan Süre 6 Ay Uzatıldı

Yurt dışındaki para, döviz, altın, menkul kıymet gibi sermaye piyasası araçlarının Türkiye’ye getirilerek milli ekonomiye kazandırılması için Varlık Barışı uygulaması başlatılmıştı. Uygulamada vergi avantajı sağlanacağı belirtilmiş ve son tarih 30 Kasım 2018 olarak belirlenmişti. Ama Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay’ın imzasıyla yayımlanan karara göre süre 6 ay daha uzatılarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Varlık Barışı uygulaması; yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını kapsıyor.

Varlık Barışı Sermaye Piyasası Araçlarını KapsıyorBu araçları ilgili hükümler çerçevesinde Türkiye’deki banka ve aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişilerin, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmesi için son tarih 30 Kasım olarak belirlenmişti. Buna karşın yayımlanan karar göre süre 6 ay daha uzamış oldu.

Yurt dışında bulunan sermaye piyasası araçları, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan kredilerin en geç Mayıs sonuna kadar kapatılmasında kullanılabileceği belirtildi. Bu şekilde defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar, Türkiye’te getirilmes şartı aranmadan düzenlemeden yararlanmış sayılacağı da açıklandı.

Yurt dışından ülkeye getirilmiş sermaye piyasası araçlarının vergi dairelerine beyanı da Mayıs sonuna kadar yapılabilecek.

Vergi Beyanları Mayıs Sonuna Kadar YapılabilecekGelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerince sahip olanan ve Türkiye’de bulunan; ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar, Mayıs sonuna kadar beyan edilebilecek. Beyan edilen söz konusu varlıklar, bu tarihe kadar dönem kazancının tespitinde dikkate alınmaksızın kanuni defterlere kaydedilebilecek.

Bu işlemle birlikte söz konusu varlıklar vergiye tabi kazancın ve kurumlar için dağıtılabilir kazancın tespitinde dikkate alınmaksızın işletmeden çekilebilecek.

Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değeri üzerinden de yüzde 2 oranında vergi tarh edilecek ve Haziran sonuna kadar ödenecek.

Yüzde 2 Vergi Tarh EdilecekBankalar ve aracı kurumlar ise kendilerine bildirilen varlıklara dair yüzde 2 oranında hesapladıkları vergiyi, Haziran sonuna kadar vergi sorumlusu sıfatıyla bir beyanname ile bağlı bulunduğu vergi dairesine beyan ederek Haziran sonuna kadar ödeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum