Yatırım yapmaya başla!

Üretim Kısıntıları Brent Petrolü 80 Doların Üzerine Taşıyabilir

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına devam etmesi ile Brent petrolün varilinin önümüzdeki dönemlerde 80 doları aşabileceği belirtildi.
Üretim Kısıntıları Brent Petrolü 80 Doların Üzerine Taşıyabilir

Oversea – Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntısına devam etmesi durumunda Brent petrolün varilinin 80 doları göreceğini söyledi. Libya’da devam eden kargaşa ile üretimin daha da düşeceğini öngören ekonomist petrol piyasası hakkında tahminlerini paylaştı.

Howie Lee’nin tahminlerine göre OPEC ve birlikte hareket eden üreticilerin kısıntıları Brent petrolü 80 doların üzerine çıkarabilir.

Küresel arz açığının günlük 840 bin olduğu Haziran ayı boyunca Brent petrolün 76 dolarda seyrettiğini belirten Lee, Mart ayında 900 bin varile çıktığını hatırlattı. Libya’da süren kargaşa ile üretimin azaldığı ve devam etmesi halinde arz açığının günlük 1,4 milyon varile ulaşacağını öngördü.

Brent petrol TSİ 11:23’te 71,41 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarının 2017 yılının sonlarından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının, üretim kısma çabalarını geride bırakması ile düşüş eğilimine girdi.

Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) resmi verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 7.03 milyon varil artış gösterdi.

Söz konusu artış OPEC’in üretimi kısma ve Suudi Arabistan öncülüğünde arz bolluğunu gidermeye yönelik çabalarını baskıladı. Vadeli petrol kontratları New York’ta, dün %1’lik yükselişin ardından %0,6 geriledi. Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 64,61 dolar ile 31 Ekim’den bu yana en yüksek kapanışı yaptı. Şu dakikalarda ise varili 64,15 dolardan işlem görüyor.

HAM PETROL FİYATLARI ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 71,73 dolar ile 7 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının üretim kısıntıları, buna Libya ve Venezuela’da yaşanan karışıklıkla arz aksaklıkların eklenmesiyle sene başından bu yana %42 yükseldi. Uzmanlar OPEC raporunun önümüzdeki aylarda çok daha sıkı bir piyasayı işaret etmesine rağmen ABD’deki kaya petrolü üretiminin artması ve fiyatların yükselmesi gibi olasılıkların da olabileceğini yorumluyor.

Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, petrolün daha fazla yükselmesi için gerekli kapasiteye sahip olduğunu, fakat yukarı yönlü harekette ABD’li şirketlerin üretimi daha da artırabileceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum