Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Çelik Sektörü Batı Afrika ve Sahraaltı ile Kayıplarını Silecek

Hem ABD hem de AB'nin korumacılık darbesinden olumsuz etkilenen Türk çelik sektörü, Batı Afrika ile Sahraaltı'na açılarak kaybını silmek istiyor. İşte detaylar;
Türkiye Çelik Sektörü Batı Afrika ve Sahraaltı ile Kayıplarını Silecek

Türk çelik sektörü, dünya sıralamasında sekizinci büyük üretici konumunda yer alıyor. Sektör, son yıllarda artan jeopolitik gelişmeler yüzünden Ortadoğu’da yaşadığı sert ihracat düşüşünden sonra, ticaret savaşları ve korumacı önlemler nedeniyle ABD ile AB’de de pazar kaybı riski ile karşı karşıya kaldı. Sektör temsilcileri yılık ilk 6 ayında alarm vermeye başlayan ihracat rakamları için hemen harekete geçti.

Bu kapsamda, Çelik Dış Ticaret Derneği çatısı altında geliştirilen proje kapsamında 1 milyon dolar sermayeli bir şirket kurulacağı biliniyor.

1 Milyon Dolar Sermayeli Şirket Kurulacak

Bu şirketi kuracak olan çelik ihracatçıları, büyük potansiyeli bulunan ama yüksek nakliye maliyetleri yüzünden Türk çelik ürünlerinin rekabette geri kaldığı Batı Afrika ve Sahraaltı Afrika gibi bölgelere “tarifeli hat seferleri” başlatacak. Bu sayede de yüksek konteynır ücretlerinden kurtulup nakliye maliyetlerini 3’te 2 oranında düşürmeyi öngörüyorlar. Böylece fiyat avantajı elde ederek bu bölgede şu anda yüzde 5’in altında bulunan pazar paylarını da yüzde 15’lere çıkarabilecekler.

Çelik Dış Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türkiye’nin 2017’de Batı Afrika’ya 510 bin ton çelik ihracatı gerçekleştiğini söyledi.

Namık Ekinci Projeyi Anlattı

Ekinci, tarifeli hat seferlerindeki en önemli amacın, kar etmekten ziyade ihracatın artması için ihracatçılarının rekabet edilebilir fiyat vermelerini sağlamak olduğunu söyledi. Burada önemli olan bir diğer unsurun ise dış ticareti zorlayan ABD ve AB gibi ülkeler için ihracat ürünlerine alternatif pazarlar oluşturmak olduğuna dikkat çekti.

Ekinci, Türkiye’nin diğer pazarlarda varlığını artırarak temel pazarlardaki risklerini minimuma indirmek istedikleri söyledi.

Türkiye Pazarları Genişletilmek İsteniyor

Reuters ile yaptığı söyleşide Ekinci, ilk etapta 1 milyon dolar sermayeli ve çok ortaklı bir şirket kurulacağını belirtti. Ardından da “time charter” sistemi ile bu ülkelere tarifeli seferler gerçekleştirileceğini söyledi. Time charter; geminin kaptan ve personeliyle birlikte belli bir süreliğine armatörlerden kiralanması için kullanılan bir ifadedir.

İlk başta Batı Afrika ve Sahraaltı ülkeleri hedeflediklerini söyleyen Ekinci, ardından Karayipler, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’yı planladıklarını ifade etti.

Batı Afrika ve Sahraaltı Ülkelere İhracat

Ekinci, “bu ülkelerin tükettikleri ürün çeşitlerine baktığımızda, inşaat demiri, boru gibi bizim üretim kabiliyetimizde olan ürünler. Dolayısıyla bu ülkeler, şansımız olan pazarlar. Bu neden ilk etapta çalıştığımız pazar Batı Afrika,” dedi. Ekinci, potansiyeli yüksek olan ama çok az pay alınan pazarlardaki varlıklarını artımak için hat seferleri yaptıklarını söyledi. Şimdi ürünlerin konteynırlarla gittiğini ama bu yöntemin oldukça maliyetli olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin çelik ihracatı bu yılın ilk 6 ayında yüzde 2,5 oranında gerileme kaydetti.

Türkiye Çelik İhracatı Yüzde 2,5 AzaldıTürkiye Çelik İhracatı Yüzde 2,5 Azaldı

Jeopolitik risklerle Ortadoğu’daki ihracat kaybı, geçen yıl yüzde 23 düştü ve 4,1 milyon tona geriledi. Şimdi ise en büyük ihracat pazarlarından olan ABD’nin çelik ithalatına getirdiği yüzde 25 vergi ile AB’nin başlattığı kota uygulamasının ardından en büyük iki pazarında da ihracat kaybı tehlikesi yaşıyor. 2017 yılında Avrupa Birliği’ne 5,6 milyon ton ihracat yapıldı ve en üst sırada yer aldı. İkinci sırada ise 4,1 milyon ile Ortadoğu, üçüncü sırada da 2,2 milyon ton ile Kuzey Amerika ülkeleri izledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum