Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, 2019 Ocak-Eylül’de 2,2 Milyon Yaş Meyve Sebze İhracatı Gerçekleştirdi!

2019 yılının Ocak-Eylül döneminde ihraç edilen yaş meyve sebzenin miktarı 2 milyon 200 bin tona ulaşırken, elde edilen gelir 1 milyar 355 milyon dolar olarak kaydedildi.
Türkiye, 2019 Ocak-Eylül’de 2,2 Milyon Yaş Meyve Sebze İhracatı Gerçekleştirdi!

Bu yıl ikincisi düzenlenen Interfresh Eurasia Yaş Sebze Meyve Depolama Ambalaj ve Lojistik Fuarı, Türkiye’nin yaş meyve-sebze sektörünü buluşturan bir ihracat projesi olarak biliniyor. ANFAŞ Antalya EXPO Center’da düzenlenen ve 19 Ekim’de ziyaretçilerine kapılarını açacak olan söz konusu bu etkinlikte Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak konuştu.

Interfresh Fuarı’nın firmalar için önemli fırsatlar sunduğunu açıklayan Uçak, bu organizasyona sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Konuşmasında Türkiye’nin ihracat rakamlarına yönelik değerlendirme yaptı. Söz konusu bu fuarda 100’ü aşkın markanın ürünlerini sergileyeceği ve 26 ülkeden 600’ün üzerinde alım heyetinin ağırlanacağı öğrenildi.

Açıklamasında Türkiye’nin yıllık yaş sebze meyve üretim kapasitesinin 45 milyon tonu aştığını söyleyen Uçak, bunun 5 milyon tonluk kısmının ihraç edildiğini belirtti. Ülkenin ihracat faaliyetlerini artırması açısından Interfresh ve benzer fuarların önemine işaret etti.

Uçak, bu yılın Ocak-Eylül döneminde Türkiye’nin 2 milyon 200 bin tonluk yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirdiğini ve 1 milyar 355 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

Türkiye 1 Milyar 355 Milyon Dolar Gelir Elde EttiTürkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında ağırlığı en fazla olan pazarların Rusya, Almanya, Irak, Romanya ve Hollanda’nın bulunduğunu söyleyen Uçak, bu yıl Çin’e kiraz ihracatı başlatıldığını hatırlattı. Yakın zamanda Çin’in Türkiye için önemli bir hedef pazar haline geleceğini açıkladı.

Uçak, yaş meyve ve sebzenin dışında bu ürünlerin işlenmesi sonucu elde edilen turşu, salça ve meyve suyu gibi ürünlerin bulunduğu meyve sebze mamulleri sektörünün oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Bahsedilen bu sektörde yılın 9 aylık döneminde miktar bazında 1 milyon 300 bin ton ve değer bazında ise 1 milyar 134 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi. Meyve ve sebze mamulleri sektöründeki ihracatta ağırlıklı pazarların Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD olduğunu ekledi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, tarım şehri Antalya’nın “Türkiye’nin yaş meyve ve sebze deposu” konumunda bulunduğunu ifade etti.

Antalya Valisi Münir KaraloğluInterfresh’in tarım sektörü açısından önemli olduğuna işaret eden Karaloğlu, bu fuarın daha da geliştirilerek sektörde öncü konuma getirilmesi gerektiğini aktardı.

Bu noktada Türkiye’nin tarım sektöründeki üstün başarısına değinen Karaloğlu, iyi bir üretici ve ihracatçı konumunda bulunan ülkemizin sahip olduğu bu potansiyeli artırma şansına sahip olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin ürünleri depolama, paketleme ve lojistik gibi alanlarda ciddi problemler yaşadığını söyledi.

Her yıl Antalya’da 6,5 milyon ton yaş meyve ve sebze üretimi yapıldığını söyleyen Karaloğlu, bunun büyük bir kısmının ihraç edildiğini söylerken Antalya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payının fazla olduğunu ifade etti. Kentin son dönemlerde özellikle avokado, mango ve papaya gibi tropik meyvelerde önemli bir atağa geçtiğini, bu gruplardaki üretimini hızlandırdığını sözlerine ekledi.

Türkiye genelinde tüketilen 800 bin ton muzun 500 bin tonunun Antalya ve Mersin’de üretildiğini, bunun 300 bin tonunun ise ithal edildiğini bildirdi. Ardından muz üretimindeki performansın bu şekilde devam etmesi durumunda Türkiye’nin kısa zaman sonra muz ihracatı gerçekleştirebileceğini öngördü.

Türkiye’nin Orta Doğu ülkelerine oldukça yakın olmasına rağmen oradaki pazarda yaş meyve sebze ihracatında etkinliğinin az olduğunu söyleyen Karaloğlu, bu noktadaki eksikliğin giderilmesi için çalışılması gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum