Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 195 Ülkeye 1.690 Tarım Ürünü İhraç Ediyor

Türkiye Tarım Orman Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bin 690 tarım ürünü ihracatı yapıldığını ve bunun ekonomik değerinin 17,7 milyar dolar olduğunu söyledi.
Türkiye 195 Ülkeye 1.690 Tarım Ürünü İhraç Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Türkiye Tarım Orman Şurası’nda sektördeki gelişmeleri ve gelecek döneme ilişkin planları anlattı. Şurada hayvancılık, gıda güvenliği, tarımda teknolojik dönüşüm, orman hukuku ve bitkisel üretim olmak üzere birçok konu hakkında uzun vadeli stratejik planların belirlendiğini söyledi.

Tarım ve ormancılıktaki sorunları çözmek adına 50 bin görüş aldıklarını dile getiren Erdoğan, kırmızı ette ithalat oranının düşürülmesinden, tarım ve orman mevzuatından, yerli tohumdan ve ihracat rakamlarından bahsetti.

Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlı olmak en az savunma sanayinde bağımlı olmak kadar tehlikeli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Türkiye Tarım Orman ŞurasıŞuraya katılan sektör temsilcileri ve uzmanlar ile tarım ve ormancılık alanında önümüzdeki beş yılın yol haritasının çizileceğini aktardı. Türk tarımını daha ileri noktalara taşımak için hep birlikte ortak karar vererek, en doğru uygulamaları hayata geçmemiz gerektiğini söyledi.

Dünyanın teknolojideki gelişmeleri doğrultusunda büyük bir dönüşüm geçirdiğini bundan 20 yıl öncesinde çok fazla üzerinde durmadığımız göç, gelir adaletsizliği, iklim değişikliği, küresel ısınma ve kuraklık gibi konuların artık çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bu doğrultuda verimli tarım arazilerinin, su kaynaklarının azaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan denizlerin kirlendiğini ve hava olayların artık öngörülemez bir duruma geldiğini söyledi.

Tarım ürünlerinde dışa bağımlı olmanın en az savunma sanayi kadar önemli olduğunu belirterek su kaynaklarının korunmasına ormanların güçlendirilmesine ve tarımsal üretimin artırılmasına ağırlık vermemiz gerektiğini vurguladı. Tarım topraklarının miras yoluyla bölünmesin önüne geçilmesi gerektiğini, bu sayede millet olarak güç kazanacağımızı aktardı.

Çiftçilere bugüne kadar 137,7 milyar TL tarımsal desteği verildiğini açıkladı.

Çiftçiye DestekTarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin %54,5’ini tarımsal desteklere ayırdığını hatırlattı. Bu oranın 2018 yılında %36,7 olduğunu belirterek, yine aynı dönem 37 milyar olan tarımsal gayrisafi yurt içi hasılanın 213,3 milyar TL’ye yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin 195 farklı ülkeye 1690 tarım ürünü ihraç ettiğini, fındık, kayısı, incir, ayva ve kiraz gibi ürünlerin üretiminde ise dünya birincisi olduğumuzu dile getirdi. Mevcut durumda tarımsal ürün ihracatının 3,7 milyar dolardan 17,7 milyar dolara çıktığını söyleyen Erdoğan, dış ticaret fazlasının ise 4,8 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Organik ürün sayısının 150’den 213’e, tohum üretiminin ise 145 bin tondan 1 milyon tona çıktığını söyledi. Ata tohum projesi ile bitki çeşitliliğini koruma altına aldıklarını, Ankara’da 250 bin örnek kapasiteli dünyanın üçüncü büyük tohum gen fabrikasını açtıklarını anlattı. Bu gen fabrikalarında 3400 türe ait, 121 bin örneğin muhafaza edildiğini açıkladı.

Son bir buçuk yılda kırmızı et ithalatı yapılmadığını söyleyen Erdoğan, bu hassasiyetin önümüzdeki yıl da devam ettirileceğini sözlerine ekledi. 2016 – 2018 yılları arasında genç çiftçilere kişi başına 30 bin lira hibe desteği verildiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum