Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Ticaret Savaşlarının Uluslararası İlişkilere En İyi Yaklaşım Olmadığını Biliyor

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne, Trump'ın ticaret savaşlarının uluslararası ilişkilere en iyi yaklaşım olmadığını biliyor diyerek dikkat çekti.
Trump, Ticaret Savaşlarının Uluslararası İlişkilere En İyi Yaklaşım Olmadığını Biliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne verdiği demeçte, hem Washington hem de Pekin’in ticaret anlaşmazlığının iki taraf arasındaki sürekli tarifelerine rağmen uluslararası politikaya en iyi yaklaşım olmadığını bildiklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, 2018’in başlarından bu yana Çin’e çeşitli tarifeler uygularken, Pekin de aynı şekilde cevap veriyor. Çatışma küresel ekonomi üzerinde bir etki yaratmakta ve işletmeler ile yatırımcılar için hissiyat eksikliği yaratmaktadır.

Cuma günkü özel bir röportajda Rinne, Donald Trump ve yönetiminin bunun uluslararası ilişkileri ele almanın en iyi yolu olmadığını bildiğini söyledi.

Finlandiya Ticaret Savaşı YorumuRinne, “Aynı zamanda Çin’in liderlerinin ticaret savaşının, bu tür bir durumun Çin halkı için iyi olmadığını ve durumla başa çıkmanın en iyi yolu olmadığını bildiğini düşünüyorum,” dedi.

ABD cumhurbaşkanı eleştiriye ve olası ekonomik hasara rağmen eylemlerini defalarca savundu. Trump geçen sene Eylül ayında attığı bir tweette, ticaret savaşının ABD’ye milyarlarca dolar ve iş getirdiğini, ayrıca güçlü bir pazarlık konumu sağladığını söylemişti.

ABD ve Çinli yetkililer önümüzdeki ay yeni bir görüşme turunda bir araya gelecekler. Trump, geçen hafta Çin ile geçici bir anlaşma yapmayı düşüneceğini, ancak yapılan tüm anlaşmayı kabul edeceğini söyledi.

Bu arada Trump, Avrupa’ya ticaret konusunda sert bir duruş izleyerek bölgenin otomobil üreticilerine vergi uygulama tehdidinde bulundu.

AB Otomobillerine Vergi YorumuSektör, Almanya gibi ülkelerde büyük öneme sahip ve bölge için önemli bir büyüm faktörüdür. “Umarım Çin, ABD ve Avrupa Birliği birlikte bu tür durumları çözebilir,” diyen Rinne, Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla uluslararası düzeyde bir uzlaşma lehine olduğunu söyledi.

Rinne, “Biz küçük bir ekonomiyiz ama biz büyük bir ihracat ekonomisiyiz ve bunun anlamı, gelecek yıllarda ekonomimize zarar verebileceği söylenebilir,” dedi.

Finlandiya’nın büyüme hızı 2017’den bu yana yavaşladı. Ağustos ayında Finlandiya istatistik bürosundan elde edilen veriler büyüme hızının ikinci çeyrekte önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,5 arttığını gösterdi. Ancak ihracatta bir daralma oldu ve bu konu ekonomik büyümenin kilit bir bileşenidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu