Yatırım yapmaya başla!

Fransa Maliye Bakanı: Ticaret Savaşı Tüm Dünyada Ekonomik Kriz Anlamına Gelir

Fransa Maliye Bakanı, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin artmaya devam etmesi durumunda bunun tüm dünyada, özellikle Avrupa’da olumsuz etkisinin olacağını söyledi.
Fransa Maliye Bakanı: Ticaret Savaşı Tüm Dünyada Ekonomik Kriz Anlamına Gelir

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin artmaya devam etmesi durumunda bunun tüm dünyada, özellikle Avrupa’da ve Euro Bölgesi’nde olumsuz ve doğrudan bir etkisinin olabileceğini söyledi.

Geçen yıl başlayan tarife savaşının çoktan dünyanın en büyük iki ekonomisinin ötesine geçtiğini dile getiren Le Maire, Japonya’da düzenlenen G-20 Maliye Bakanları Toplantısı’nda Avrupa’nın halihazırda devam eden ABD-Çin savaşı nedeniyle daha kötü performans gösterdiğini aktardı.

Çapraz ateşe yakalananların örnekleri olarak özellikle de Fransız ve Alman ekonomilerine işaret ederek; “ABD-Çin gerilimleri nedeniyle olması gereken büyüme rakamlarına sahip değiliz” dedi.

Fransa Maliye Bakanı: Ticaret Savaşı Almanya Fransa Ekonomisini Etkiledi “Çok net olmak istiyorum, bir ticaret savaşı tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da ekonomik kriz anlamına gelir” ifadelerini kullanan Le Maire’nin ticari gerilimlerden endişe duyan tek Avrupalı yetkili olmaması da göze çarptı. AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici de benzer sözlerle düşüncesini açıkladı. “Elbette ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimlerden endişe duyuyoruz çünkü dünyadaki en açık ekonomi biziz” diyen Moscovici, şöyle devam etti.

Serbest ekonomiye, açık ekonomiye, çok taraflılığa, serbest ticarete bağlılıklarını vurgulayan Moscovici, bu yüzden korumacılığa karşı bu kadar isteksiz olduklarını aktardı.

Fransa Maliye Bakanı Korumacılığa Karşı İsteksiz “Ticaret gerilimleri dünya ekonomisi için en kötü tehdittir” diyerek de uyarıda bulundu. Öte yandan Le Maire, ABD Hazine Bakanı Mnuchin ile yakın zamanda yaptığı bir görüşmede de Mnuchin’in ticaret savaşını tırmandırmaktan kaçınmak istediğini bildirdiğini söyledi. Ancak Mnuchin bunun ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Japonya’da yapacakları toplantıya bağlı olduğunu da dile getirmişti.

Fransa’nın ABD’nin Huawei’i engellemesine uyum sağlayıp sağlamayacağı konusunda ise Le Maire, bunun belirli bir şirket hakkında olmadığını belirtti.

Fransa Maliye Bakanı Huawei Tutumu Ne Olacak Bunun yerine ülkesinin Fransa’da ulusal egemenliği sağlayacak daha büyük resme odaklandığının üzerini çizdi. Çinli teknoloji devinin şu anda Fransa’daki mevcut teknolojinin kullanılmasında önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi. Huawei hususundaki karar ne olursa olsun, Fransız hükümetinin otonom arabalar gibi ileri teknolojiyi destekleyecek 5G ağları konusunda garanti vermek için çok uyanık olacağını da sözlerine ekledi.

Hükümetlerin ticaret ile ticaret dışı meseleleri karıştırmaması gerektiğinin üzerini çizen Maliye Bakanı, ticaret tarifelerinin teknolojilerle hiçbir ilgisinin bulunmadığını savundu.

“Gelecekte büyümeyi besleyecek daha verimli olacak bir ticaret sistemi kurmak istiyoruz ki bunun için ülkelere yeni tarifelerle çarpmaktan ve bir ticaret savaşına girmekten kaçınmalıyız.” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı. Tüm bunların yanında ABD ile Meksika’nın tarifelerden kaçınmak için bir anlaşmaya varabilseler bile göçmenlik ile ticareti birbirine bağlamanın kulağa biraz garip gelebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum