Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Süregelen Ticaret Savaşı Çin’in Oyuncak Sektörüne Ciddi Gerileme Getirdi!

ABD ile süregelen ticaret savaşının gerilimi her geçen gün artarken, Çin'in oyuncak sektörü bu durumdan olumsuz etkilendi.
ABD ile Süregelen Ticaret Savaşı Çin’in Oyuncak Sektörüne Ciddi Gerileme Getirdi!

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşında tansiyon dinmek bilmiyor. Bu durumdan büyük ölçüde etkilenen piyasalar tarafların attığı her adımı pür dikkat takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde G-7 Liderler Zirvesi’nde yer alan ve burada ABD ve Çin’in yeniden ciddi bir görüşme yapacağını söyleyen Trump, Çin’in müzakereye geri dönmek için hazır olduğunu belirtmişti.

Trump, Çin Devlet Başkanı Jinping’e övgüler yağdırmış ve ondan gelen anlaşma-sakinleşme isteğinden memnun olduğunu dile getirmişti. Fakat çok geçmeden Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People’s Daily’nin altındaki Global Times’ın baş editörü Hu Xijin, Trump’ın bu iddialarını yalanlamış, görüşme yapılmayacağını ve Pekin’in böyle bir adım atmadığını açıklamıştı.

Tüm bu etkilerle iki ülke arasındaki gerilim bir türlü sakinleşmedi ve ticaret savaşı hız kesmeden devam ederken Çin’in oyuncak sektörü bu durumdan nasibini aldı.

İki Ülke Arasındaki Gerilim Bir Türlü SakinleşmediDünya genelini etkileyen ticaret savaşında gergin ortam devam ederken, ABD’li perakendecilerin 2019 yılında Asya bölgesinden oyuncak alımını büyük oranda azalttığı ortaya çıktı.

Çin’de bulunan fabrikaların yılın üçüncü çeyreğinde genellikle en yoğun dönemlerini yaşadığı göz önüne alındığında, şu sıralar gerileme olduğu net olarak görülebiliyor.

Çocuklar tarafından büyük ilgi gören Barbie bebeklerden minyatür arabalara kadar çeşitli oyuncak türleri kilometreler katederek ABD’ye ulaştırılıyordu fakat bu yıl durum bu şekilde gelişmeyerek sektörde zarara işaret etti.

Trump’ın  değeri 160 milyar doları bulan akıllı telefonlar ve oyuncaklara ek gümrük vergisi getireceği söz konusuydu.

Trump'ın Ek Gümrük Vergisi Getireceği Söz KonusuyduArdından Trump, aldığı bir kararla ABD’li perakendecilerin bundan zarar görmesinin önüne geçmek amacıyla söz konusu bu tarifelerini erteledi. Onun bu kararı geç atılmış bir adım olmalı ki, perakendeciler çoktan zarara uğramıştı.

Sanayi temsilcilerinden elde edilen bilgilere göre Walmart Inc. gibi büyük oyuncak toptancıları ticaret savaşından kaynaklanan belirsizliklerden etkilendi ve stok hazırlamaya yöneldi. Çinli oyuncak üreticisi Pinghu Mijia Product Co.’nun Dış Ticaret Yöneticisi Justin Yu, bu zorlukları aşmak için mücadele verileceğini belirtirken bunun kolay olmayacağını söyledi.

ABD’den kaynaklanan bu açığın telafi edilmesi için Avrupa, Orta Asya ve Afrika’da yeni alıcı arayışında olduklarını söyleyen Yu, şirket olarak mevcut gelirlerinde büyük önem taşıyan Kuzey Amerika’nın payını düşürmeyi düşünüyor. Bunu muhtemel ek vergi artırımına önlem olarak görüyor.

Walmart ve Target Corp.’un da içinde bulunduğu dev perakendecilere düzenli olarak 25 milyar dolarlık ürün gönderildiğini belirten Yu, bu sıralar sektörde kendini gösteren gerilemeye işaret etti. Ayrıca edinilen bilgilere göre, ticaret savaşı geçtiğimiz yıl patlak vermiş ve bunun üzerine Kuzey Amerikalı perakendeciler Asya ülkelerinden oyuncak alımını 2018’in ikinci çeyreğinde %7.9 artırmıştı. Meydana gelen bu büyüme bu yıl büyük oranda zayıfladı ve %0.2 seviyesinde kaydedildi.

Görüldüğü gibi küresel anlamda etki yaratan iki ülke arasındaki ticaret gerilimi, sektörleri dahi olumsuz verilerle karşı karşıya bırakıyor. Taşıdığı önem açısından gelişmeler yakından izleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum