Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hisselerinin Düşüşü S ve X Modellerinin Fiyatlarını Aşağı Çekti

Tesla, hisse senetlerinde görülen sert düşüş sonrasında en pahalı iki modelinin fiyatlarını düşürdü.
Tesla Hisselerinin Düşüşü S ve X Modellerinin Fiyatlarını Aşağı Çekti

Tesla, hisse senetlerinin bir türlü yüzünün gülmemesi nedeniyle en pahalı iki modelinde indirime gitti. Otomobillerine olan ilginin azalması ve şirketin tüm faturaları ödemek için yeterli para üretip üretemeyeceği konusundaki endişeler ise indirim ile birlikte arttı.

Tesla, Pazartesi günü Model S Sedan’ın fiyatını 3000 dolar ve Model X SUV fiyatını 2000 dolar düşürdüğünü açıkladı.

Model X 2000 Dolar İndirimŞirket tarafından yapılan açıklamada, diğer araç şirketleri gibi fiyatları mevcut seçenekleri düzenli aralıklarla düzenlediğini belirtildi. Tesla fiyatının bir ay öncesine göre daha düşük seviyede bulunuyor. Üstelik Tesla uzun batarya ömrü ve yeni bir sürücü sistemi ile süspansiyon geliştirerek yükselttiği fiyatlar baskılanmış oldu.

Açıklamada, satışların yavaşlamasının kararı etkileyip etkilemediği söylenmedi. Tesla’nın hisse senetleri, CEO Elon Musk’ın kar elde etme ve işi büyütme kabiliyetine şüpheyle yaklaşan yatırımcıların baskısı altında kalırken, otonom sürüş sistemi geliştirme ve küçük SUV, pick-up, yeni Roadster ve elektrikli Semi gibi yeni ürünler inşa etme taleplerini dengeliyor.

Navigant Research analisti Sam Abuelsamid, Tesla’nın ticari temellerinin her zaman sarsıntılı olduğunu belirtti.

Tesla Şirket Temelleri SarsıntılıAçıklamasının devamında Abuelsamid, “Ancak hisse senedi fiyatı, bunun çok büyük işler yapacak bir şirket olduğu hikayesiyle şamandı. Geçen ay gibi insanlar belki de bunun gerçekten doğru olmadığını kabul etmeye başladı,” dedi.

Bu yıla kadar satışlarını büyüten Palo Alto şirketi, niş bir lüks elektrikli araç üreticisinden bir kitlesel pazar otomobil üreticisine geçiş yapmaya çalışırken sorunla karşılaştı. Daha az pahalı olan Model 3’ün fiyatını düşürmek amacıyla maliyetleri kontrol etmek için iki işten çıkarmaya ve bazı mağazaları kapatmaya zorlandı.

Musk çalışanlara, şirketin ilk çeyrekte 702,1 milyon dolar kaybettikten sonra Spartalı diyeti uygulamasından bu yana harcamaların değerlendirildiğini söyledi.

Musk Spartalı Diyeti AçıklamasıTüm bunlar ise Tesla’nın Model 3’ü üretmekte zorluk çekmesinin ardından geldi. Musk’ın kendi davranışları zaman zaman sorgulanabilirdi. Musk, şirket için önemli olan bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) haberini Twitter’da yayımladı. Geçen sene röportajda esrar içiyor gibi göründü.

Musk, Tesla’nın maliyesi hakkında soruları sıkıcı olarak tanımlaması ile tepki çekmişti. Ayrıca Tayland’daki bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılmasına yardımcı olan mağaracıyı pedofili ile suçladı. Sonrasında dalgıçtan özür dileyen Musk’ın bu davranışları üzerine alınan önlemlerden birisi, avukat onayı olmadan tweet atamayacak olmasıydı.

Tesla hisseleri bugün 205,08 dolardan kapanırken, yılbaşından bu yana yüzde 38 oranında düşüş kaydetti.

Hisseler 205,08 Dolardan KapandıŞirketin piyasa değeri ise 36,5 milyardan 20 milyar dolara geriledi. Fiyat indirimleri ile Model S başlagınç fiyatı 71.250 dolara ve Model X SUV başlangıç fiyatı 71.950 dolara indi. Her iki fiyat da federal ve eyalet vergi kredilerini içermiyor.

Tesla yapılan açıklamada, indirimlerin S ve X’te yüzde 2 ila 3 arasında olduğunu belirtti. Geçen hafta en çok satan Model 3’ün fiyatı ise 400 dolar artarak 35.400 dolara yükseldi. Şirket, “Herhangi bir makul standart uyarınca, bu küçük değişiklikler haber değeri taşımamaktadır,” dedi.

Son çeyrek, son iki yıldaki Tesla için en kötülerden birisiyledi ve satışlar bu dönemde yüzde 31 oranında düşüş kaydetti.

Son Çeyrek Kötü GeçtiMusk, ikinci çeyrekte bir miktar daha zarar olacağını öngörürken, Tesla’nın üçüncü çeyrekte tekrar kâra geçeceğini belirtti. Otomobil üreticisi Ocak ayında araç başına fiyatını 2 bin dolar düşürerek elektrikli otomobilleri için 7500 dolarlık federal vergi kredisinin sona ermesinin satışlara zarar vereceğini kabul etti. Tesla için yıl sonunda kredi kademeli olarak kapatılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum