Yatırım yapmaya başla!

Temerrüt Riski Arjantin’in Başkanlık Seçimine Gölge Düşürüyor

Güney Amerika’nın ikinci en büyük ülkesinde bulunan seçmenler Pazar günü sandık başına gidiyor.
Temerrüt Riski Arjantin’in Başkanlık Seçimine Gölge Düşürüyor

Güney Amerika’nın ikinci en büyük ülkesinde bulunan seçmenler Pazar günü sandık başına gidiyor ve Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin, Alberto Fernandez ve popülist eski lider Cristina Fernandez de Kirchner tarafından yenilmesi bekleniyor.

Başkanlık seçiminin ilk turu, ülkenin borç sıkışıklığı sırasındayken geliyor ki bu durum borsaların onlarca yılın en kötü bozgununu yaşayabileceği yönünde endişeler yaratıyor. Son anketler Fernandez’in görevdeki Macri’yi yaklaşık yüzde 20 puanla geçebileceğini gösteriyor. Bu da Fernandez’in başkanlığı kazanmak için yeterince oy alacağı anlamına geliyor.

Çünkü Arjantin yasaları, seçimin ilk turunda başkanlığı kazanmak için bir adayın oyların yüzde 45’ine ulaşması gerektiğini belirtiyor.

Arjantin Yasaları Seçim İlk Turu Oxford Economics’te Latin Amerika ekonomisti Carlos de Sousa, görevdeki liderin ikinci tura çıkmayı başarsa bile Macri’nin seçimleri kazanmasının ve toparlanmasının çok, çok zor olacağını söyledi. “Ekonomi sadece daha kötüye gidiyor. İnsanlar daha çok sinirleniyor ve sinirleniyor ve çoğu Arjantinli bunun için Macri’yi suçluyor.” dedi. Ağustos ayındaki ön seçimlerin sonuçlarına göre Fernandez’in liderliğini yaptığı Herkesin Cephesi Koalisyonu geçerli oyların yüzde 47’sini almıştı.

Ön seçimler, seçmenlerin mevcut hükümetin ekonomik politikalarını reddetmeye hazır olduğuna işaret etmişti.

Arjantin Ön Seçim Fernandez Kazandığını Gösteriyor Fernandez Ağustos’ta yüzde 47.8 oy alırken, Macri yüzde 31.8 oy almıştı. Bu durum Macri’nin ikinci dönem başkanlığı üzerinde ciddi şüpheler yaratmıştı. Merkez sağ başkan, piyasa yanlısı reformları ve işletme taraftarı liderlik tarzının sonunda ülkesinin ekonomik kargaşasını sonlandıracağını savunarak dört yıl önce koltuğa oturmuştu. Ne var ki şu anda, ekonomiyi aldığından çok daha kötü bir halde teslim edeceğe benziyor.

Enflasyon şu anda yüzde 55 civarında, Arjantin pezosu kriz modunda, milyarlarca dolarlık yabancı para ülkeden kaçıyor, ekonomi derin resesyonda, 100 milyar dolar civarında ödeme ertelenmek üzere…

Macri Ülkeyi Aldığından daha Kötü Teslim Edecek Oxford Economics ekonomisti bu noktada Fernandez’in Pazar günü kazanması durumunda güçlü bir ekonomik toparlanma getirmesinin mümkün görünmediğini dile getirdi. Ülkenin tarihi temerrüdüne atıfta bulunarak Arjantin’in 2012 krizinde olduğu kadar çabuk iyileşemeyeceğini bildirdi.

İlaveten analistler kısa vadedeki odağın, Arjantin’in bir sonraki başkanının Uluslararası Para Fonu ve diğer alacaklılarla nasıl başa çıkmayı planladığında olduğunu belirtti. Amerikan risk danışmanlığı Verisk Maplecroft’tan Jimena Blanco, IMF’nin değil herkesin ekonomik bir plan görmesi gerektiğini savundu. Fernandez, daha önce Arjantin’in IMF ile olan 57 milyar dolarlık standby anlaşmasının şartlarını yeniden görüşmek istediğini söylemişti.

Blanco da Latin Amerika’nın en büyük üçüncü ekonomisinin önümüzdeki aylarda temerrüt riski altında olup olmadığı sorulduğunda şöyle yanıt verdi: “Bu kesinlikle kurumsal yatırımcılar ve aynı zamanda şirketler için bir endişedir. Fakat insanlar için asıl endişe şu: bir sonraki yönetim Macri’nin politikalarından bazılarını korumaya çalışacak mı yoksa en başa geri mi döneceğiz?”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum