Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Şubat Borçlanması, MSCI Türkiye, BIST ve CDS Hareketleri

Türk varlıkları Çarşamba günü değer kazanırken, TCMB borçlanmasına dair ayrıntılara bakış. Değer kaybeden MSCI Türkiye, pozitif 5 yıllık CDS'e ters orantılı.
TCMB Şubat Borçlanması, MSCI Türkiye, BIST ve CDS Hareketleri
Yorum

Yapılan araştırma sonuçlarına göre gelişmekte olan ülke (GOU) ETF’lerine girişler daralma gösterdi. Hisse senedi, tahvil, bono ve emtia gibi yatırım argümanlarını barındıran ve herhangi bir endeksi değerlendiren yatırımcılara bu endeksin performansını yansıtan yatırım fonlarından olan ETF (Exchange Trade Funds) GOU piyasalarındaki verilere göre son 5 günde 313 milyon dolar geriledi.

Haftalık bazdaki değerlendirmeye bakıldığında 2019 başından bu yana en düşük haftalık girişin gerçekleştiği dikkat çekti. MSCI EM endeksi 200 günlük hareketli ortalamasında bulunan 1.032 seviyesinin hafif üzerinde seyrediyor ve güncel verisinde 1.037 noktasında grafikleniyor. MSCI Türkiye %1.24 kayıp vermekte. (18 Şubat tarihli son güncelleme)

TCMB Şubat  Borçlanması, 5 Yıllık Türkiye CDS’i

İç Borçlanma Programı 9.8 Milyar TL ile Tamamlanırken, CDS Düşüyor!Hazine ve Maliye Bakanlığı Salı günü düzenlenen 2 yıllık gösterge, 5 yıllık TÜFE endeksli tahvil araçları ihracı ile Şubat ayının iç borçlanma programını tamamladığını duyurdu. Program toplamında 9.8 milyar TL’lik bir borçlanma gerçekleşirken ayrıntı, 2 yıllık göstergede 4.6 milyar TL ve 5 yıllık TÜFE endeksli tahvilde 5.3 milyar TL olarak duyuruldu. Açıklanan veriye rölatif ihraçlar piyasanın öngörüsüne paralel gerçekleşmiş oldu.

5 yıllık Türkiye CDS marjı düşüşü ile pozitif performansını sürdürmeye devam ediyor. Lakin olumlu tablo dizisi devam etse de marj hala yüksek seviyelerde. Haftalık değişimde negatif bir görünüm vererek %0.25 artan prim, aylık bazda %5.69 geri çekilme gösterdi. An itibarıyla sigorta risk primi 303.93 seviyesinden fiyatlanıyor.

Borsa İstanbul Kazanım Sinyalleri Veriyor

Hafta Ortasında Kazanım Mesajı Veren BIST 100 ve Vadeli Endeks KontratıBorsa İstanbul hafta ortasında alıcılı açtığı ilk seansını değerlenmesini koruyarak kapanışa hazırlıyor. BIST 100 endeksi için son günlerdeki performansı 101.000 olası desteği ve 102.300 seviyesini takip edilebilecek bir direnç olarak ele alıyorduk, an itibarıyla %0.57 kazanım gösteren 100 bileşen ortalaması 102.320 puanda gözleniyor.

Sert primin ardından katı değer kayıplarını son günlerde sık sık zikrettim. Tablo öngörüler doğrultusunda şekillendi. Bugünkü işlemlerin %1.0 civarında gün sonunu getirmesi senaryosunda Borsa İstanbul’da gözlenecek 103K kapanışları düzeltmenin ardından tekrar yükselişin mesajı olarak okunacak.

F_XU0300219 iş kodlu Şubat vadeli endeks kontratı %0.17 prim ile 129.400 seviyesinde yer alıyor. Kontratı 129.790 seviyesindeki olası direnci ile takip ederken, BIST 100 endeksini 101.500 psikolojik eşiğindeki pivot noktası ile gözlemliyoruz. Yukarı tarafta 102.750 aşılması 103K gündemini getirebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu