Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyonun Aralık’ta da Artması Beklenirken, TCMB Kalıcı Düşüş Vurgusunu Yineledi

Merkez Bankası PPK özetinde, orta vadede fiyat istikrarı hedefi ve temkinli yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesine odaklanılacağını bildirdi.
Enflasyonun Aralık’ta da Artması Beklenirken, TCMB Kalıcı Düşüş Vurgusunu Yineledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 24 Aralık’ta yapılan Para Politikası Kurulu toplantısının özet metnini yayımladı. Banka yılın son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak %15’ten %17’ye yükseltti.

Enflasyonla ilgili yukarı yönlü risklerin devam ettiği, düşürülmesi amacıyla temkinli yaklaşımların sürdürüleceği ifade edildi. Kasım ayında enflasyonu yukarı çeken faktörlerin başında temel gıda ve mal grubu fiyatlarındaki artışın yer aldığı aktarıldı.

Kasım ayında tüketici fiyatları endeksi aylık %2,3, yıllık %14,03 oranında artış göstermişti.
Kasım TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

Toplantı özet metninde gıda fiyatlarındaki artışta işlenmemiş gıda grubunun daha belirleyici olduğu, hizmet ve enerji grubunda ise sınırlı artış gerçekleştiği söylendi. Kasım ayında gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu 4,57 puan artarak %21,08’e, işlenmiş gıda enflasyonu 1,43 puan artarak %15,92’ye, işlenmemiş gıda enflasyonu ise 8,24 puanlık artışla %27,02’ye yükseldi.

Söz konusu dönemde %0,84 artan enerji fiyatları grup enflasyonunu %4,28 seviyesine çıkardı. Temel mal fiyatları enflasyonu %3,76 artışla %15,32’ye, dayanıklı mal grubu %26,5’e, temel mallar grubu %11,46’ya yükseldi. %0,62 artan hizmet fiyatları grup enflasyonunu yıllık %11,42 seviyesine çıkardı.

Enflasyondaki yükselişin Aralık ayında da devam edeceği beklentisiyle, yıl sonu TÜFE tahmini 1,71 puan artışla %14,18’e yükseltildi.
Aralık TÜFE Tahmini
Kaynak: TCMB

Enflasyonun gelecek 12 ay içinde %10,84, gelecek 24 ay içinde %9,24 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüldü. Yılın üçüncü çeyreğinde küresel ekonomide kısmi toparlanma gerçekleştiği fakat yine de Covid-19 salgınına bağlı olarak belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekildi.

Avrupa’daki kısıtlamaların ihracat tarafını olumsuz etkilediği belirtilen toplantı özet metninde pandeminin tüketici alışkanlıklarını tamamen değiştirdiğine dikkat çekildi. Salgın nedeniyle ham petrol fiyatlarının sert gerilediği fakat bir önceki toplantıya kıyasla artış gösterdiği ifade edildi.

Gelişmiş ülkelerde uzun vadeli faiz oranlarının düşük seviyelerde tutulduğu, tüm ülkelerde uygulanan politikaların büyüme, finans, istihdam gibi temel görünümü etkilediği aktarıldı. İyileşen risk algısına bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerde, Aralık ayında hisse senedi piyasalarına girişlerin arttığı söylendi.

Yılın üçüncü çeyreğinde %6,7 artan gayrisafi yurt içi hasılanın, çeyreklik bazda %15,6 artarak salgın öncesi seviyenin üzerine çıktığı aktarıldı.
Türkiye GSYİH
Kaynak: TÜİK

Net ihracatın büyümeye negatif katkı sağladığı dönemde, iç talepteki artışın pozitif katkı sağladığı belirtildi. Ekim ayında sanayi üretimi, ciro ve perakende satış hacmi endekslerinin arttığı, devam eden aylar için de birçok sektörde toparlanma sinyalinin alındığı anlatıldı.

Ekonomideki toparlanmanın işgücü tarafına da olumlu etkisinin görüldüğü, böylelikle işsizlikte düşüş olduğu kaydedildi. Fakat son haftalarda artan vakalar nedeniyle getirilen kısıtlamaların, enflasyon üzerindeki riskleri yeniden canlandırdığı söylendi.

Ekonomistler enflasyondaki yükselişin Aralık ayında da devam etmesini ve %14’lü oranın üzerinde gelmesini bekliyor.

Enflasyondaki Artışın Sürmesi BekleniyorTCMB metninde, fiyat istikrarı önceliğinde enflasyon üzerindeki tüm risklerin yakından izleneceği ve kalıcı düşüş sağlanması için tüm araçların kullanılacağı bildirildi. Enflasyon hedeflerinin tüm paydaşlar tarafından sahiplenilmesi, fiyat istikrarı çabasının ortak bir anlayışla benimsenerek, para politikası etkinliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Sıkı para politikasının devamı kararı kapsamında faiz oranının %17’ye yükseltildiği hatırlatılan özet metninde, bu tutumun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar devam ettirileceği aktarıldı. Düşük enflasyonun ise ülke risk priminin düşürülmesi, döviz rezervlerinin artması ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi gibi yollarla sağlanacağının altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu