Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Toplantısından Beklentisini Açıklayan JP Morgan 100 Baz Puanlık İndirim Öngördü

Yerli ve yabancı kurumlar Perşembe günü faiz kararını bildirecek olan TCMB'ye ilişkin tahminler yürütmeye devam ediyor. JP Morgan, bankadan 100 baz puanlık faiz indirimi beklediğini açıkladı.
TCMB Toplantısından Beklentisini Açıklayan JP Morgan 100 Baz Puanlık İndirim Öngördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) odaklandı. Ekonomistler ve yerli-yabancı kurumlar ise beklentilerini paylaşmaya başladı. ABD merkezli uluslararası bankacılık şirketi JP Morgan, TMCB’den 100 baz puanlık faiz indirimi beklediğini bildirdi.

Bu öngörüye yayımladığı raporda yer veren JP Morgan, Türkiye ve ABD’nin Suriye konusunda anlaşmaya gitmesiyle jeopolitik risklerin azaldığına dikkat çekerken, bu sayede TCMB’nin faiz indirimi adımlarının süreceğini söyledi. Piyasadaki ralliyi düşen risklerin bir kanıtı olarak nitelendiren kurum, bu durumun banka için “rahatlatıcı” olduğunu belirtti.

Bankanın Perşembe günkü toplantısına yönelik öngörülerini paylaşan JP Morgan, son zamanlarda meydana gelen bazı durumların faiz indirimine zemin hazırladığını ifade etti.

100 Baz Puanlık İndirim FiyatladıEnflasyon rakamlarının son dönemlerde iyileşmeye yönelmesi ile beklentilerde görülen iyileşme, kurun stabilleşmesi ve küresel düşük faiz ortamının faiz indirmeye uygun alan yarattığı belirtildi. Kurum, TCMB’nin Temmuz ve Eylül ayı toplantılarında toplamda 750 baz puanlık faiz indirimi uyguladığını anımsattı.

Bu durumda parasal gevşeme hızının yavaşlamasını beklemenin doğru olacağını ifade etti. Bankanın içinde bulunduğu indirim döngüsünün yüksek ihtimalle süreceğine yeniden işaret eden Morgan, kredibilite için temkinli davranacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye’de enflasyonun Eylül’de %9.3’e gerilediğini anımsatan Morgan, bu rakamın Ekim ayında %9 seviyesine kadar gerileyebileceğini tahmin ediyor. 2019 sonu için enflasyon beklentisini ise %12.6 seviyesinde tutuyor.

Türkiye'de Enflasyon Eylül'de GerilediTüm bunlarla birlikte JP Morgan olarak TCMB’den 2019 sonuna kadar toplamda 150 baz puan indirim beklediklerini belirten kurum, piyasanın içinde bulunduğu duruma bağlı olarak bu seviyenin üzerinde bir indirim olabileceğine de raporunda yer verdi. Fakat TL üzerinde bir baskı olması durumunda bu süreç yavaşlayabilir hatta bitebilir, ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan önceki gün Commerzbank TCMB’den 150 baz puan indirim beklediğini bildirmiş, bunun Türk lirasında ani bir etki yaratmayacağını söylemişti. Suriye’deki Barış Pınarı Harekatı’na yönelik 120 saatlik durdurma kararının TCMB’nin bu haftaki toplantısını etkileyeceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu