Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 18 Şubat PPK Toplantı Özetini Yayımladı

Merkez Bankası politika faiz oranında değişiklik yapmadığı Şubat toplantısının detaylarını paylaştı.
TCMB 18 Şubat PPK Toplantı Özetini Yayımladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 18 Şubat Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetini yayımladı. Banka söz konusu toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizini %17 seviyesinde bırakma kararı almıştı.

Özet metninde yer alan açıklamada, para politikası duruşunun piyasalara yansımasının mercek altına alındığı belirtildi. Fiyat istikrarının sağlanması için güçlü bir politika koordinasyonuyla bütüncül bir makro politika bileşimine ihtiyaç bulunduğunun altı çizildi.

Ocak ayında %14,97 oranında gelen enflasyonda temel mal ve enerji gruplarındaki artışın etkisi olduğu belirtildi.
Ocak TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

Yılın ilk ayında temel mal fiyatları %0,47 yükselerek yıllık enflasyonu %20,18 seviyesine çıkardı. Söz konusu dönemde gıda enflasyonu aylık bazda %2,48 yükselse de yıllık olarak %18,11’e geriledi. Ocak ayında %3,24 artan enerji fiyatları yıllık enflasyonu %7,86 seviyesine çıkardı.

Sene başından bu yana petrol fiyatlarında artış gerçekleşmesine rağmen Türk lirasının değer kazanması akaryakıt fiyatlarındaki artışın daha sınırlı olmasını sağladı. Aylık %1,87 artan hizmet fiyatları grup enflasyonu yıllık %11,52’ye geriledi.

Coronavirüs salgınına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki etkilerinin daha sınırlı kaldığı belirtildi.
TCMB PPK Özeti
Kaynak: TCMB

Hizmet sektörüne bağlı alanlarda yavaşlamanın ve belirsizliklerin sürdüğü ifade edildi. Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesinin yavaşladığı, bunun iç talep ve ithalatı sınırlayıcı etkisinin önümüzdeki dönemde daha belirgin hale gelmesinin beklendiği söylendi.

Kurulun %5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar sıkı para politikası duruşunun güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdüreceği ifade edildi. Parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için Türk lirası zorunlu karşılıklarda artış yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu