Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tayland Hanehalkı Borcu 2003’ten Bu Yana En Yüksek Seviyede

Tayland hanehalkı borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranı yüzde 86,6’ya ulaşarak 2003'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Tayland Hanehalkı Borcu 2003’ten Bu Yana En Yüksek Seviyede

Tayland Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre hanehalkı borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranı yüzde 86,6’ya ulaşarak 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Nedeni ise 2020’nin ilk aylarında yayılmaya başlayıp her ekonomiye darbe indiren küresel sağlık krizi oldu.

Eylül ayı itibarıyla hane halkı borcu Haziran sonunda 13,58 trilyon bahttan 13.77 trilyon bahta (460 milyar dolar) yükseldi ve gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 83,8’ine tekabül etti. Bu halihazırda Asya’daki en yüksek seviyeler arasında yer aldı. Tayland’ın hanehalkı borç verilerinin 2003 yılından itibaren mevcut olduğu eklendi.

Tayland Merkez Bankası Çarşamba günü, 2021 tahvil ihraç programını duyurdu.
Tayland Hanehalkı Borcu
Kaynak: BOT

Tayland Merkez Bankası yaptığı açıklamada, programın birkaç merkez bankası tahvil vadesinin kaldırılmasını içerdiğini ve bunun yerini devlet borç ihracı ile değiştireceğini söyledi.

Öte yandan Tayland MB Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisinin bu yıl %6,6 küçüleceğini tahmin ediyor ki bunun 1997/98 Asya mali krizinden bu yana en derin daralma olacağı biliniyor. Her halükarda, Tayland’ın dış pazarlara ve ziyaretçilere olan bağımlılığı, ülkeyi koronavirüs salgınının etkilerine karşı özellikle savunmasız hale getirdi.

Yabancı turistler 2019’da yaklaşık 62 milyar dolar getirdi ve ihraç edilen toplam mal 245 milyar dolara ulaştı.
Tayland MB Faiz
Kaynak: BOT

The Diplomat, birkaç hafta önce Tayland’ın borcunu ele alarak ülkenin 2019’da 38 milyar dolarlık bir cari hesap fazlası veren çok uygun ticaret koşullarına sahip olduğunu belirtti. Ülkenin ödemeler dengesinde en son açığının -yani dünyanın geri kalanına net borçlu olduğu zaman- 2014’te olduğu kaydedildi.

Yıllar içinde Tayland Merkez Bankası, büyük miktarda yabancı rezerv stokladı ve 2019 yılını 216,8 milyar dolarlık altın dışı varlıklarla kapattı, bu da GSYİH’nin yaklaşık yüzde 40’ına eşit oldu. Hükümet ayrıca uzun yıllardır sıkı bir mali gemi işletiyor ve harcamaları nadiren geliri aşıyor.

2013’ten 2019’a kadar yalnızca iki kez mali açık vardı ve her seferinde GSYİH’nın yüzde 1’inden azdı. Sonuç olarak, 2019’da toplam dış borç, GSYİH’nın yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturdu ve merkez bankası tarafından tutulan döviz rezervleriyle kolayca karşılanabilecek kadar orta düzeydeydi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum