Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım-ÜFE Mayıs’ta Yıllık Bazda %20,20 Arttı

Mayıs ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) raporu açıklandı. Yıllık bazda artış kaydedilirken aylık bazda azalma oldu.
Tarım-ÜFE Mayıs’ta Yıllık Bazda %20,20 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre 2021’in beşinci ayında tarım-ÜFE yıllık bazda yüzde 20,20 artarken aylık yüzde 0,43 azaldı.

Nisan ayında tarım-ÜFE yıllık bazda yüzde 21,77 artarken aylık bazda yüzde 0,79’luk gerileme olmuştu.

Tarım-ÜFE’ de Mayıs’ta bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,07 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,60 artış gerçekleşti.
Tarım-ÜFE Mayıs 2021
Kaynak: TÜİK

Sektörlerde bir önceki aya göre değişimde tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,35 gerileme oldu.

Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 4,66 artış kaydedilirken ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 34,76 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişimde çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 15,04 gerileme oldu.

Canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,36 artış tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,48 artış bildirildi. Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplarda ilk sırayı yüzde 43,54 ile lifli bitkiler aldı.

Ardından yüzde 26,59 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar geldi. En az artış ise yüzde 2,32 ile çeltikte oldu.

Aylık bazda en fazla artış yüzde 7,82 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular alt grubunda gerçekleşirken en büyük gerileme yüzde 4,68 ile çeltikte oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu